14-18 Kasım Dünya Diyabet Haftası etkinlikleri tüm yurtta olduğu gibi Manisa'da da sürüyor. 29 Ekim Kadınlar Derneği Manisa Şubesi de bu kapsamda önemli bir etkinliğe imza attı.

Yunusemre'den Yenimahalle'de ücretsiz diş taraması Yunusemre'den Yenimahalle'de ücretsiz diş taraması

Dernek binasında buluşan üyeler ve davetlilere Uzm. Hemşire Derya Yavuz tarafından önce parmak ucu açlık kan  şekeri ölçümü yapıldı.  Ardından birlikte yapılan kahvaltı sonrasında tokluk kan şekeri ölçümü yapıldı.

Diyabet değerlendirmeleri yapılan katılımcılardan riskli bulunan kişilere en kısa sürede doktor kontrolü önerildi. Programın devamında Uzman Hemşire Derya Yavuz, katılımcılara slaytlar eşliğinde diyabet konulu bir sunum yaptı, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılması konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Yavuz'a teşekkür eden Dernek Başkanı Fatma Ayhan,

"Etkinliğimize vatandaşlarımızı davet ederek, hem risklerini hem de sorumluluklarını bilmelerini istedik. Bu anlamda Derya kardeşimizin önemli bilgilendirmeleriyle katılımcıları bilinçlendirmeye çalıştık. Diyabetle ilişkili komplikasyonların etkisini, zamanında tedavi etmeyi, yönetimini sağlamak için doğru bilgi ve bakıma erişimi önemlidir. Biz de bu anlamda elimizi taşın altına koyduk. Hareketli yaşam tarzı, sağlıklı beslenme, alkol, tütün gibi madde bağımlılığının önlenmesi konularına önem vermek, temel sağlıklı yaşam stratejimiz olmalıdır" dedi.

Kaynak: Canan Sürgit