Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yıldönümü sebebiyle birçok ilde anma etkinlikleri düzenlendi. Manisa’da Hürriyetçi Eğitim Sen Manisa Şubesi’nin gerçekleştirdiği anma etkiliği büyük bir anlam kattı. 

Yağmurlu'da Satılık Zeytin Üretim Tesisi Yağmurlu'da Satılık Zeytin Üretim Tesisi

IMG_20231109_173842
Manisa’da Şehzadeler ilçesindeki Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı’nın önünde bir araya gelen sendikaya bağlı öğretmenler ve minik öğrenciler hem Cumhuriyet’in 100’üncü yılı hem de 10 Kasım sebebiyle Ata’ya olan minnetlerini ifade eden notların bulunduğu 100 adet kırmızı ve beyaz renklerdeki balonu gökyüzüne saldı. Etkinlikte ilk olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 

MİNİK YÜRETLERDEN ÖZLEM DOLU MESAJLAR
Hürriyetçi Eğitim Sen Manisa Şubesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte minik öğrenciler uçuracakları balonların iplerine bağladıkları mesajlarla Ulu Önder Atatürk’e olan özlemlerini dile getirdi. 
Minik eller ile balonlara bağlanan mesajların kimisinde

“Atatürk Olmasaydı Dünya Çocuk Bayramı Olmazdı” ifadesi yazanken, ‘Atam’ başlıklı notta ise “Sen olmasaydın beklide şuan rahat rahat yaşayamayacaktık. Başka bir ülkeye bağlı bir şekilde yaşardık ya da zulümlerle yaşardık. Geçmişte sanki geleceği görmüş gibi konuşman savaşlarda öncülük etmen hastalığında bile ‘Beni Türk hekimlerine bırakın’ demen. Herşeye rağmen seni çok özledik Atam” ifadelerine yer verdi. 

Kalpler arasında ‘Atam’ yazılı bir başka notta ise

“Atam keşke bu yıl 100. Yılımızı hep beraber senle kutlasaydık. Sana minnettarız. Bize bu mutluluğu yaşattığın için. Bize Cumhuriyeti kazandırdığın için. Tekrar tekrar sana teşekkür ederiz. Atam” ifadeleri yer aldı. 


“EN BÜYÜK ATATÜRK SENİ ÇOK SEVİYORUZ”
Etkinlikte Atatürk’e özlemeni çizdiği bir resimle anlatan birinci sınıf öğrencisi Göktürk Bilgi,

“Bu resim için çok uğraştım. Bu yaptığımın fotokopisi. Gerçeğini okulumda öğretmenim tarafından tabloya asıldı. O bizim ülkemizi kurtardığı için onu çok seviyorum.”diye konuştu. 

Gökyüzüne bırakacağı balona bağlı notun içinde

“En büyük Atatürk. Sen olmasaydın vatanımız savaştan kurtulmazdı. Her 10 Kasım Seni hatırladık ve hep hatırlayacağız. En büyük Atatürk. Ey büyük Atatürk seni çok seviyoruz” ifadeleri yer alan küçük bir kız çocuğu ise “En büyük Atatürk. Atatürk’ü çok seviyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“ÇOK ŞANSLIYIZ. ÇÜNKÜ O’NUN GİBİ BİR LİDERİN İZİNDEN GİDİYORUZ”
Etkinlikte açıklamada bulunan Hürriyetçi Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Haldun Bilgi, amaçlarının farklı bir etkinlikle Atatürk’e duyduklarını özlemi dile getirmek olduğunu ifade etti. 
Sendika Şube Başkanı Bilgi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Atamamızın vefatının 85’nci yıldönümünde farklı bir etkinlikle Ulu Önderimizi anmak istedik. Birçok üyemizin ve bir çok üyemizin çocuklarının Atamıza olan minnetini, şükran duygularını ve ona olan özlemeni küçük notlar şeklide toparladık. Topladığımız bu şükran ile minnet mesajlarını balonlar eşliğinde gökyüzüne göndermek istedik. Bizler eğitim çalışanları olarak çok şanslı nesillerin evlatlarıyız. Çünkü O’nun gibi büyük bir liderin izinden gidiyoruz. Biliyoruz ki her geçen gün topraktan tohum gibi filizlenerek yeniden çınarlara dönüşüyor. Bir bakıyorsunuz Ata’ya özlemeni anlatan resim yapan birinci sınıf öğrencisi, bir bakıyorsunuz mesleğin sonuna gelmiş bir eğitimci Atası’na olan özlemini anlatıyor. O’na olan minnetimiz hiç mi hiç azalmadan devam ediyor. Atam sen rahat uyu. Bizler ilkelerine sonuna kadar bağlıyız. Senin ilkelerini sonuna kadar yaşatacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bizler O’nun izinden O’nun yolundan Manisa’da da Türkiye’de de O’nun sesi olmaya devam edeceğiz. Çok üzülüyoruz. Keşke şimdi aramızda olabilseydi."

Bilgi daha sonra öğrencilerin yazdığı mesajlardan birkaç tanesini okudu. 
Açıklamanın ardından ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sloganları eşliğinde öğretmenler ve öğrenciler Ulu Önder Atatürk’e karşı duydukları özlem ve minneti ifade eden notları balonlar eşliğinde gökyüzüne saldı. 
Etkinlikte kimi notlar balonlara bağlanarak gökyüzüne salınırken, kimi notlar ise Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı’na yapıştırılarak vatandaşların görmesi sağlandı.

Kaynak: CANAN SÜRGİT