Seçim öncesinde CHP’nin yeni lideri Özgür Özel, sabah saatlerinde il başkanlarıyla bir araya geldi. Bu toplantıda, PM seçiminde anahtar liste oluşturulması konusunda uzlaşı sağlandı.
 

CHP kurultayında ikinci gün | PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri için seçim yapılacak. Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kurultayın ilk gününde, Özgür Özel genel başkan olarak seçilmişti.

PM ÜYESİ SEÇİMLERİ YAPILACAK

Kurultayın ikinci gününde ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek. PM üyesi olmak isteyen adaylar, saat 16.00’ya kadar başvuruda bulunabilecek. Seçimler öncesi salona oy kullanma kabinleri yerleştirildi. CHP kurultayında ikinci gün | PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri için seçim yapılacak - 1Ankara Spor Salonu'ndaki seçimler öncesi salona oy kullanma kabinleri yerleştirildi.

Soma'nın Yeni Aday Adayı Avukat Okur Soma'nın Yeni Aday Adayı Avukat Okur

PM SEÇİMİ CHP İÇİN KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

CHP’de Parti Meclisi 60 kişiden oluşuyor. Bu üyelerden 52’si yapılan seçimle PM’ye giriyor. Geriye kalan 8 üye ise Bilim Yönetim Kurulu Platformu kontenjanından seçiliyor. Genel Başkanın “A Takımı” olarak bilinen Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Parti Meclisi üyeleri arasından seçiliyor.


ANAHTAR LİSTE GÜNDEMDE

Parti Meclisi seçimleri, CHP’nin tüzüğü gereğir çarşaf listeyle yapılacak. Çarşaf liste, isteyen herkesin aday olabileceği anlamına geliyor. CHP’de anahtar listenin de gündeme gelebileceği ifade ediliyor. CHP’nin yeni lideri Özgür Özel de bu sabah saatlerinde 81 il başkanıyla bir araya geldi. Özgür Özel, toplantıda anahtar liste konusunda uzlaşı sağlandığını açıkladı.

“İl başkanlarından aldığım görüş ve önerilerle, bölgesel dağılıma dikkat çekerek, cinsiyet ve gençlik kotasına uyarak CHP’ye yakışır bir PM yapmayı istiyorum.” diyen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 81 il başkanının sahiplendiği anahtar listeyi, parti örgütüne sunacaklarını söyledi.

ANAHTAR LİSTE NE ANLAMA GELİYOR?

CHP PM seçimi için herkesin aday olabileceği bir çarşaf liste olacak. Başvuruların tamamlanmasının ardından çarşaf liste matbaada basılacak. Ve ardından oylama sürecine geçilecek.  Oylama sürecinde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in anahtar listesinin de delegelerin önüne gelmesi, delegelerin o listeye oy vermesi bekleniyor

Kaynak: NTV