TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerine konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa’daki depreme dayanıksız olduğu için yıkılan ve eğitime ara verilen okullara değindi.
Deprem Riski Nedeniyle Okullar Eğitim Veremiyor
CHP’li Bakırlıoğlu konuşmasında;

“Seçim bölgem Manisa'da, bilhassa Akhisar, Kırkağaç bölgesinde aylarca sürren çok ciddi deprem fırtınası yaşandı, binlerce deprem arka arkaya yaşandı, ve okullarda çok ciddi hasarlar oluştu, kimi okullar yıkıldı daha sonrasından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması planlanan, yıkılan ve sağlamlaştırma yapılması için karar çıkan bir sürü okul var.” ifadelerine yer verdi.


“Liralık yatırım bütçesi yeterli olacak mı?”
İkili eğitim yapmak zorunda olan öğrencilere vurgu yapan Bakırlıoğlu:

“Uzun zamandan beri Akhisar'da, Soma'da, Kırkağaç'ta okullar bu durumdan dolayı eğitim veremiyor ve 2'li eğitim yapılmak zorunda, çocuklarımız sabahın kör saatlerinde çıkıp geç saatlerinde geri gelmek zorunda kalıyorlar. Bu bütçe yeterli olacak mı? Yani 100 milyar liralık yatırım bütçesi yeterli olacak mı?” dedi.


Millî Eğitim Bakanlığı, YÖK, üniversiteler, ÖSYM diğerler kurum ve kuruluşlarıyla birlikte eğitime ayrılan bütçenin 1 trilyon 615 milyar lira olduğuna dikkat çeken Bakırlıoğlu; eğitim bütçesinin GSYH’ya oranının 2016 yılında yüzde 4,21 iken 2024 yılında 3,92'ye düştüğünü belirtti.
Öğretmene Asgari Ücretin Altında Maaş Olmaz
Asgari ücretin altında maaş alan ücretli öğretmenlerin sorunlarına dikkat çeken Bakırlıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ücretli Öğretmenler Platformu Ankara'daydı; herkesin bildiği gibi bu insanlar asgari ücretin altında maaş alıyorlar. Hangi devlet öğretmenini asgari ücretin altında bir maaşla istihdam eder? Ücretli öğretmenlerin bu insanların emekli olabilme imkânları yok. Çağdaş, bilimsel eğitim diyoruz, ancak bu eğitimi versin dediğimiz öğretmenlere asgari ücretin altında maaş ödüyoruz. Bu ücretli öğretmen uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi lazım. Öğretmen atamaları yapılarak sadece kadrolu öğretmenlerle eğitim sürdürülmeli.”


MESEM Projesi, Çocuk İşçi Sömürüsüne Döndü
MESEM Projesine de değinen Bakırlıoğlu,

İYİ Partili Akan: Çarpık kentleşme sona erecek İYİ Partili Akan: Çarpık kentleşme sona erecek

“MESEM denilen, Mesleki Eğitim Merkezi uygulamamız var; son yıllarda öğrenci sayısında çok ciddi bir artış var. 2021 yılında 159 binmiş öğrenci sayısı, şu an 1 milyon 400 bini geçmiş durumda. 14, 15 yaşındaki çocuklar haftada bir gün okula gidiyor, kâğıt üzerinde dört gün ama beş gün de iş yerinde çalışan çocuklar var. Bu çocuklarla çeşitli tv kanallarında röportajlar yapıldı, çocuklar "yoruluyoruz." diyorlar; tatilimiz yok, dinlenemiyoruz diyorlar. Bu çocuklara ilk üç yıl boyunca asgari ücretin yüzde 30'u kadar ücret veriliyor, dördüncü yılda da yarısı kadar ücret veriliyor. Bu ücretler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Mesleki eğitim gören çocukların, gençlerin iş deneyimi kazanması için staj yapmaları tabi ki gerekli fakat bu sistem maalesef çocuk işçiliği sömürüsüne döndü.” şeklinde konuştu.
 

Kaynak: Derya Öztürk