Başkan Zeyrek’ten Manisalı  üreticilere  destek Başkan Zeyrek’ten Manisalı üreticilere destek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Anneler Günü nedeniyle bugün patisinin Manisa il teşkilatını ziyaret etti. Ziyarette, Nazlıakayı, Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper ve parti üyeleri karşıladı.

İl başkanlığında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka,

“Başta ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere ebediyete intikal eden bütün annelerin, anne adaylarının ve yüreğinde anne sevgisi taşıyan tüm kadınların anneler günü kutlu olsun” dedi.

Anneliğin çok kutsal olduğunu vurgulayan Nazlıaka, AKP iktidarında kadınlara adeta kuluçka makinesi muamelesi yapıldığını dile getirdi.

Chp’li Nazlıaka Anneler Günü Için Manisa’ya Geldi (1)

Anne olamayan ya da anne olmayı tercih etmeyen kadınların, toplumsal bir baskı gördüğünü ifade eden Nazlıaka,

“Anne olmayan kadın yarımdır” sözü ise, bu kadınları daha da incitiyor. Ülkemizdeki anneler yoksullukla, yoksunlukla, çocuklarının gelecek kaygısı ile erkek şiddetiyle ve işsizlikle sınanıyor. Bugün birçok evde kutlamadan çok gam ve keder var” diye konuştu.

Nazlıaka,

"İstanbul Sözleşmesi’ni hukuksuzca fesih eden, Medeni Kanun’u sil baştan yazmayı planlayan, erken yaşta zorla evliliklerin önünü açmak için fırsat kollayan zihniyet nedeniyle anneler çocuksuz, çocuklar annesiz kalıyor. Anneler, “adalet” istiyor. Kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri 998 haftadır adaleti arıyor. İktidar ise bu anneleri duymuyor, görmüyor” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı ülkemizde dün gece kaç anne çocuğunu aç yatırdı” diye soran Nazlıaka, sözlerine şöyle devam etti:

“10 Mayıs’ta TÜİK'in açıkladığı verilere göre bile, Türkiye'de geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 24,1 oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 6,8 iken kadınlarda bunun yaklaşık iki katı (yüzde 12) olarak tahmin edildi. Kısacası; kadınların payına yine işsizlik düştü. Bu koşullar altında anneler ne kendilerini ne çocuklarını yoksulluk kıskacından kurtarabiliyor. Okullarda ücretsiz öğün uygulamasına son veren iktidar , “1,3,5” çocuk çağrısı yaparken annelerin yürek acısını biliyor mu? Ekmeğin ortalama 10 TL’ye yükseldiği ülkemizde annelerin çocuklarına kuru ekmek dahi yedirmekte zorlandığından haberi var mı?

Anneler, zar zor okuttuğu çocuğunun işsizlik çaresizliğini ve gelecek kaygısını yüreğine yaşıyor. “Ev genci” diye bir tanım oluştu.

Hayatının en verimli döneminde çalışamayan gençlerin anneleri,

“Çocuğuma iş verin” diye sessiz çığlık atıyor. Ülkemizdeki anneler, sorunlar yumağına hapsedilmiş durumda. Bizler ise hayatımızın üzerine çöken AKP iktidarının karanlığını aydınlığa çevirmek için direniyoruz” dedi.

Nazlıaka, sözlerine şu şekilde son verdi:

“Bütün annelerin güldüğü, çocukların açlıkla sınanmadığı, kadınların şiddet görmediği, istihdama katıldığı, hayatın her alanında eşit temsil edildiği bir Türkiye için mücadele ediyoruz. Tüm çocuklara aydınlık yarınlar bırakmak isteyen biz kadınlar kararlıyız. Gelecek güzel günler biz kadınların ellerinde yükselecek!”

Muhabir: RESULENUR KANTAR