Gayrimenkul ve araç satışlarında 1 Kasım itibarıyla yeni bir dönem başladı. 

Elektronik ortamda oluşturulacak olan ilanlar için EİDS (Elektronik İlan Doğrulama Sistemi) kurulacak. E-Devlet üzerinden kimlik doğrulaması yapılacak.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Emlak portalları, bundan böyle satıcıların da tüm bilgilerini portala koymak zorunda. Satılacak taşınmazın bilgileri, fiyatı, yeri, imar durumu yanı sıra mal sahibinin adı, soyadı, TC kimlik numarası, telefon numarası, emlakçı/satıcı arasında yapılan yetkilendirme sözleşmesinin bilgileri de portalda yer alacak.

Yanlış ve yanıltıcı bilgiler, emlakçıya 100 bin ₺ idari para cezası ödemesine mal olacak.  Ayrıca Ticaret Bakanlığı emrine 1500 kontrolör alınarak denetimlere hız verilecek. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmadan çalışanlara da 100 bin ₺ idari para cezası uygulanacak.  

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yeni yazılımlarla, parsel sorguda ada parsel ve bağımsız bölümlerdeki konutların 3D olarak sistemde yer alacağını, bununla da alıcıların yanlış taşınmaz almalarının önüne geçileceğini ifade edildi.

Yukarıçobanisa'da  satılık bağ vasıflı taşınmaz Yukarıçobanisa'da satılık bağ vasıflı taşınmaz

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Konferans Salonunda gayrimenkul satışlarında yeni dönem ilgili emlakçılara bilgi verdi.

 Programa MESOB Başkanı Hasan Geriter de katıldı. Akyüz, 1 Kasım tarihi itibariyle yürürlüğe giren uygulamanın bütün emlakçılar tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: İHA