Türkiye'de 2018 yılından itibaren başlayan ekonomik kriz, vatandaşların alım gücünü zorluyor. Temmuz ayıyla birlikte memur maaşlarına zam yapılacak.

Bu kararla birlikte en düşük memur maaşının 40 bin liraya yükselmesi bekleniyor. 17 bin 2 TL olan asgari ücrete ise zam yapılmayacak.

Tarım sektöründen ihracatta ilk yarı rekoru Tarım sektöründen ihracatta ilk yarı rekoru

 Asgari ücret ile çalışanlar eskiden kısa sürede biriktirdiği parayla otomobil satın alabiliyordu. Fakat bu durum son yıllarda mümkün olamıyor.

En ucuz otomobilin fiyatı 250-300 bin liraya kadar yükseldi. Aylarca para biriktiren bir vatandaş yine de otomobil sahibi olamıyor.  Banka kredilerinde faiz oranlarının yükselmesinden dolayı sıfır otomobil satışları da düşmüştü.


Temmuz ayı fırsatlarla dolu olacak


Son aylarda sıfır kilometre otomobil kampanyaları arttı. Buna rağmen ikinci el otomobil fiyatlarında beklenen düşüş yaşanmadı.

Otomobil satın almak isteyenler fiyatlarına ne zaman düşeceğini dört gözle takip ediyor. Yapılan son tahminlere göre temmuz ayının sonuna kadar ikinci el otomobil fiyatları yüzde 20 düşecek.

Bunun etkisi geçtiğimiz ay iflas eden dev otomobil kiralama firması olduğu düşünülüyor.  İstanbul'da 1986 yılında kurulan dev oto kiralama şirketi iflas etti.

Şirketin filosunda binlerce otomobil olduğu iddia edildi. İstanbul Anadolu 3. İcra Dairesi tarafından firma hakkında 7 Haziran 2024 tarihinde iflas kararı verdi.  Otomobil fiyatları bunun üzerine düşmesi bekleniyor. 

 

Muhabir: ALİ GÖZEN