İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının Buğra Kavuncu olduğunu açıkladı.

 Balıkesir Belediye Başkan adayının da Turhan Çömez olarak açıklayan Akşener, Sincan Belediye Başkan adayı da Sinan Koca olarak duyurdu. 

Partisinin Grup toplantısında konuşan Akşener'in TBMM oylanan İsveç'in  NATO'ya katılım protokolünü de  değindi. Akşener 'hayı' oyu kullandıkalarını belirterek, 

CHP Yunusemre ve Şehzadeler Belediye Meclis Üye adayları listesi açıklandı CHP Yunusemre ve Şehzadeler Belediye Meclis Üye adayları listesi açıklandı

"İsveç’in, NATO’ya katılım protokolü İYİ Partimizin, “hayır” oyuna rağmen Cumhur İttifakı ve CHP oylarıyla maalesef kabul edildi. Böylece milli güvenliğimiz için talep ettiğimiz hususlar henüz yerine getirilmemiş muhataplarımız tarafında kabul edilebilir adımlar, henüz atılmamış olduğu halde ülkemizin elindeki, çok önemli bir koz adeta bir muammayla elimizden uçup gitmiş oldu." dedi.

Türkiye'nin çıkarlarının herşeyden önemli olduğunu vurgulayan İYİ Parti Lideri Akşener,

"Biz, İYİ Parti olarak bu konuda daha en başından beri ne söylediysek milletimize ne söz verdiysek onun savunucusu olduk. Hem Dışişleri Komisyonu’nda hem de Genel Kurul’da Türk milletinin, çıkarları için tutarlı ve akılcı bir yöntemin işletilmesi için uğraştık.

Çünkü NATO’nun genişleme sürecini ülkemizin güvenlik mimarisi bakımından önemli bulsak da Türkiye’nin çıkarları, onuru ve saygınlığı bizim için her şeyden önemliydi." ifadelerine yer verdi.

"NATO’da müttefikimiz yapmakta en küçük sakınca görmediler"

Akşener konuşmasının devamına şöyle deva etti:

"Ancak, öyle bir oylama yaşadık ki adeta, bir turnusol kağıdı niteliğindeydi. Bir tarafta madde madde şartlar açıklayıp bol keseden atanların içerde efelenip dışarda sus pus olanların daha önce, nicesine şahit olduğumuz, tornistanlarını izledik.

Diğer taraftaysa “İktidar ile hizalanmayacağız.” diyenlerin “AK Parti’yle, aynı bildiriye imza atmayız.” diyenlerin iktidarla birlikte, aynı vahim yanlışa, şaşırtıcı bir uyum içerisinde el kaldırışlarına şahit olduk.

İsveç meselesinde bu tavrı ortaya koyanlar tıpkı Rahip Bronson rezaletinde ve Kaşıkçı davasında olduğu gibi bir kıskaç siyasetini, yine milletimize dayatmış oldular. Terörle mücadele tezkeresini, sakıncalı bulup, “hayır” diyenler de teröre alan açanları, NATO’da müttefikimiz yapmakta en küçük sakınca görmediler.

Kaynak: NTV