Eğitim sistemindeki sorunları dikkat çeken İYİ Parti Manisa İl Başkanı Ali Zafer İksir, yetersiz öğretmen atamalarına ve devlet okullarındaki yetersizliğe değinerek, “Eğitimde sürdürülebilir ve adil bir sistem oluşturmak için devletimizin derhal harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

Geçtiğimiz günler 100 bin öğretmen ataması beklenirken sadece 20 bin atama yapılacağının açıklanmasını hatırlatan Başkan İksir, öğretmen atamalarındaki mülakat yapılmasını eleştirdi. Yetersiz atama ve mülakatın eğitimdeki sorunların daha da büyümesine sebep olacağını vurgulayan İksir, eğitim sistemindeki ciddi sorunları ve bu sorunlara yönelik acil çözümleri her fırsatta İYİ Parti olarak dile getirdiklerini belirti.

 “Daha fazla gecikme, eğitim sistemimizin çöküşüne sebep olacaktır”

Eğitim toplumsal ilerlemenin temel taşı olduğunu dile getiren Başkan İksir,

“Öğretmen atamalarının yetersiz ve gecikmeli yapılması, eğitimdeki kaliteyi ciddi şekilde etkilemektedir. Öğretmenler, eğitim sistemimizin bel kemiğidir ve onların motivasyonu, öğrencilerimizin başarısına doğrudan yansımaktadır. Öğretmen atamalarının hızlandırılması, öğretmenlerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi şarttır. Bu konuda daha fazla gecikme, eğitim sistemimizin çöküşüne sebep olacaktır. Devletin ihtiyacı olan 100 bin öğretmen atamasından sadece 20 bininin gerçekleştirilecek olması ve bu atamaların yine mülakat ile yapılacak olması eğitimde hali hazırda olan birçok sorunun daha da büyümesine sebep olacaktır” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımızın güvenliği eğitim sistemimizin en öncelikli konusu olmalıdır”

Son günlerde ülke gündeminde geniş yer alan okullardaki şiddet olaylara hatırlatan Başkan İksir, devlet okullarındaki fiziki ve güvenlik şartlarının yetersizliğine dikkat çekti. İYİ Partili İksir,

Başkan Durbay’dan gençlere sevindiren müjde Başkan Durbay’dan gençlere sevindiren müjde

“Eğitimin önemli sorunlarından biri de devlet okullarının yetersizliğidir. Devlet okullarına yönelik bu ilgisizlik kabul edilemez. Devlet okullarının altyapısı güçlendirilmediği, donanımları yenilenmediği sürece, ailelerin özel okullara yönelmesi kaçınılmazdır. Devlet okullarına daha fazla yatırım yapılmalı ve bu okulların fiziki koşulları acilen iyileştirilmelidir. Devlet, eğitimde kaliteyi artırmak için gerekli tüm adımları hızla atmalıdır. Devlet okullarındaki ilgisizlik, sadece eğitim kalitesini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda çocuklarımızın güvenliğini de tehdit ediyor. Bu ilgisizlik nedeniyle, uyuşturucu kullanımı ilköğretim seviyesine kadar inmiş durumda. Bu, kabul edilemez bir durumdur ve derhal müdahale gerektirmektedir. Çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı, eğitim sistemimizin en öncelikli konusu olmalıdır. Bu nedenle, devlet okullarında güvenlik tedbirlerinin artırılması ve öğrencilere yönelik bilinçlendirme çalışmalarının yaygınlaştırılması elzemdir” ifadelerinde bulundu. 
 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK