Manisa’da 17. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarına katılan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’tan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e yönelik gündem yaratacak sözler geldi. Yaptıkları yatırımları uzunca süre anlatan Başkan Ergün’e Bülent Arınç, Bülent Kar’ı hatırlattı. Ardından da Arınç, Aliye İzzet Begoviç’in, “Bizi toprağa gömdüklerini zannettiler. Oysa biz bir tohumduk. Tohum olduğumuzu bilmiyorlardı” sözleriyle dikkatleri üzerine çekti.

Manisa’da teknolojinin tarımla buluştuğu 17. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. SNS Fuarcılık tarafından Fuar Merkezi’nde gerçekleşen ve 5 Kasım’a kadar açık kalacak olan fuarda 100’den fazla firma yer alıyor. Fuarda Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın sözleri damga vurdu.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yatırımlarla ilgili konuşması sonrası TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’tan çarpıcı bir açıklama geldi.

TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, Manisa’nın kitap ve tarım fuarıyla kısıtlı kalmasını eleştirdi. Kitap ve Tarım fuarıyla kısıtla kalınmasının yanlış olduğunu vurgulayan Arınç, Dubai’de düzenlenen sağlık fuarlarını örnek gösterdi.

Manisa’nın turizm fuarına da ihtiyacı olduğunu hatırlatan Arınç,

“Madem ki Sart’tan bahsediyoruz. Mademki Manisa’mızın 6 tane padişaha eşiklik etmiş şehzadeler beldesi olduğunu söylüyoruz. Ama bizim bir Turizm fuarımız yok. Manisa turist çekecekse çekmesi gerekiyorsa buna bir fuar yapmamız lazım. Her yerde biz olmalıyız” dedi.

Manisa’nın ürettikleriyle zenginlikleriyle mutlaka müşteri çekebilmesi gerektiğini vurgulayan Arınç,

“Müşteri memnuniyeti diye bir şey var. Bunları yapacak güçteyiz biz. Tabi bu konularda da vefalı olmamız lazım. Biraz önce Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız çiftçimizin lehine ziraatle tarımla uğraşan halkımızın lehine ne kadar güzel şeyler yaptığını anlattı. Bunların hepsine teşekkür ederiz. Bunlar çok önemli şeyler. Tabi bir seçim arifesinde başkanımızın bunları ballandıra ballandıra anlatması çok da ilginç. Ama hakkı. 3.dönemin sonuna geliyor ben bunları da yaptım diyecek ki bu kişinin ne yaptığı belli olsun. Bu konuda her belediye başkanının bir katkısı olmuştur. Ben de naçizane şunu anlatayım. Atış olarak kabul etmeyin bunu. Eskiden sazı çalanlar birbirleriyle atışma yaparlardı. Meclis başkanı olduğum dönemde bir 5 yıllık Yuntdağı kırsal kalkınma projesi uyguladık. Yuntdağı’ndan gelenler varsa bilir. Benim dönemimde 6 tane gölet yaptık ki sulamayla bu işler olacak. Ürün çeşitliliğine gittik arkadan yolu olmayan suyu olmayan köylere yol ve su getirdik. Görevimizdi. Sayın başkanda görevini çok güzel yapmış biz de görevlerimizi çok güzel yaptık. Kamusal anlamda tarım bakanlığımızın hükümetimizin sayın cumhurbaşkanımızın bizzat direktifleriyle tarım lehinde yapılan işleri de bir kenara koymalıyız. Aliya İzzetbegoviç’in 92 95 arasındaki savaşla ilgili söylediği bir sözü çok güzeldir. “Bizi toprağa gömdüklerini zannettiler. Oysa biz bir tohumduk. Tohum olduğumuzu bilmiyorlardı. Şimdi bunu niçin söylüyorum. Eski belediye başkanlarımızın çoğunu tanıma imkânım oldu. Bu başkanlarımız zamanında Manisa’mıza yapılan yardımlar vardır. Eksik veya fazla ellerinden geleni o günün şartlarında yaptılar. Şimdi herkesi yaptığı eserleriyle bir vefa borcuyla anmamız gerekir. Kimse yapılan işe ne kadar güzel oldu faydalı oldu demeyi aklına getirmez. Bu fuar merkezi olmasaydı biz bu fuarı nerde yapacaktık. O yüzden Bülent Kar’a teşekkür etmemiz lazım. 2004 ile 2009 arasındaki belediye başkanımız bu fuarı ve hemen karşımızdaki hal binalarını Manisa’ya kazandırdı. Sadece giriş çıkışlarda alt üst geçitlerden ibaret değildir. Ondan sonra gelenlerde yapabilirdi diyebilirsiniz ama o yaptı” dedi.

398176125_874632377367565_4974955592076245657_n

İYİ Partili Akan: Çarpık kentleşme sona erecek İYİ Partili Akan: Çarpık kentleşme sona erecek

Kaynak: LEYLA DOĞAN