Manisa'nın Demirci ilçesine mevsimin ilk karı yağdı. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ilçeye 21 km mesafede bulunan Bardakçı mahallesinde başladı.

Manisa'da ilk kar Demirci'ye düştü

1400 metre rakımlı Bardakçı mahllesine mevsimin ilk karı düştü. Metereoloji yetkililileri kar yağışının pazar günüde devam edeceğini belirtti. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı Demirci ilçesinde etkili oldu ve Sındırgı yolu üzerinden geçen bütün şoförlerin dikkatli olması gerektiği uyarısı yapıldı.

Manisa'da ilk kar Demirci'ye düştü1

Manisa'nın Demirci illçesine bağlı olan Bardakçı mahallesi  beyazlara büründü ve adeta kartpostalık görüntüler oluşturdu. 

"Uyarı verilen illerimizde bilgilendirme yapılmıştır."

Afad daire başkanlığı 19 Kasım Pazar günü için yurt genelinde kuvvetli sağanak yağış ve fırtına uyarısı yaptı. İçlerinde Manisa’nın da bulunduğu 31 il için sarı kod uyarısı verdi.  AFAD Daire Başkanlığı X platformu üzerinde yaptığı açıklamada;

Manisalı üzüm üreticileri dertlerini yeni başkana anlattı Manisalı üzüm üreticileri dertlerini yeni başkana anlattı


“Uyarı verilen illerimizde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmıştır. Sarı ve turuncu meteorolojik uyarı verilen illerde ekiplerimiz teyakkuz halinde olup; gelen ihbarlara süratle müdahale edilmektedir. Vatandaşlarımızın sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.” İfadelerine yer verdi. 

"Uyarıları dikkatle takip etmelerini istirham ediyorum"


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhasaki’de ; 


“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün hava tahmin raporuna göre ülkemizde devam eden kuvvetli yağışlar ve fırtına ile birlikte sıcaklıkların düşmesi, yüksek kesimlerde ise kar yağışlarının görülmesi bekleniyor. Hava olaylarına bağlı olarak herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızdan dikkatli ve tedbirli olmalarını; Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün, ilgili kurumların ve yetkililerin uyarılarını dikkatle takip etmelerini istirham ediyorum.” diyerek vatandaşları uyardı. 


 

Kaynak: MELİS BAYRAM