Son yıllarda ülkemizde yaşanan deprem felaketi Milli Eğitim Bakanlığını da harekete geçirdi. Bakanlığa bağlı birçok okulda depreme dayanıklılıkla ilgili testler yapıldı ve sonucunda bazı okullarda güçlendirme, bazılarında ise yıkıma karar verildi. Bunun sonucunda birçok sorunu ortaya çıkardı. Manisa’da 50 yıllık Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinin binası yapılan incelemede depreme dayanıksız bulundu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü okul için yıkım projesi hazırlatarak süreci başlattı.

Velilerden tepki

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencilerinin Mesir Şehit Hakan Acarkanlı Ortaokulunda eğitim alacağı iddiasına veliler büyük tepki gösterdi.

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde eğitim gören yaklaşık 1000 öğrenci ise yıkım ve yeniden yapım çalışması bitene kadar Mesir Şahit Hakan Acarkanlı Ortaokulunda eğitim görecek. Ortaokulun ikili eğitime geçeceğinin duyulmasının ardından veliler duruma isyan etti. Veliler ikili eğitimin her iki kademedeki öğrenciler için zararlı olduğunu ifade etti. Okulun lise öğrencilerine uygun olmadığını belirten veliler, aynı anda 1500-2000 öğrencinin giriş çıkış yapmasının çocukların güvenliğini de olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyor. 

Alaşehir'de 36 yıllık başkan seçimi kaybetti Alaşehir'de 36 yıllık başkan seçimi kaybetti

Veliler yetkililere seslendi
Veliler, çocuklarının sabah 07.30-07.45’te derse başlamasından ya da akşam 18.30-19.00’da okuldan çıkmasından çok tedirgin oldukklarını dile getirdiler. 1500-2000 öğrencinin giriş çıkış yapması güvenlik açısından da tehlike yaratması bir başka sorun. Bu çocukların başına bir şey geldiği takdirde sorumluluğu hangi yetkilinin üstleneceği de merak konusu. Ayrıca Mesir Şehit Hakan Acarkanlı Ortaokulunun sıralarının, tuvalet ve lavabolarının da lise öğrencileri için uygun olmadığını düşünüyorlar. Veliler yetkililerin bir an önce bu karardan vazgeçmesini dile getirdiler. 
Çözüm önerisi olarak da lise öğrencilerinin liselerde eğitim görmesi gerektiğini; 9. ve 10.sınıf öğrencileri sabahçı, 11. ve 12. sınıf öğrencileri de öğlenci yapılarak başka bir lisede eğitimlerine devam etmelerinin daha sağlıklı olacağını ifade ettiler.

Kaynak: DERYA ÖZTÜRK