Hepimizin hayatında birlikteyken çok zorlandığımız, yer yer çokça kez manipülasyonlara uğradığımız, kendimizi sorguladığımız hatta kendimizi oldukça değersiz ve yetersiz görmeye başladığımız birileri olmuştur. Genellikle ilişkilerde kendi özünü ortaya çıkaran fakat dışarıdan fark edilmesi zor olan bu narsist bireyler kişinin tüm hayat dengesini bozacak yapılardır. Son dönemlerde zaten bu ismi sıkça duyuyorsunuz hatta artık herkes en ufak şeyde sen narsistsin diyorlar fakat bu o kadar da basit değil. Narsist şizofreniden sonra en tehlikeli bozukluklardan biridir. Napolyon ve Hitler gibi politik narsistlerin yaşamlarını biliyorsunuz. Nerde ve ne zamanlarda bu narsistik yapı kendini gösteriyor açıkçası bilebilmek çok zor olabiliyor. Fakat özelliklerini bilir ve farkındalıklı yaşam sürerseniz bu narsist bireyleri fark edebilir ve kendinizi koruyabilirsiniz.


Narsist bireyler kendilerini yetersiz ve değersiz gören bireylerdir. Kurduğum bu cümle sizi çok şaşırtabilir çünkü tam tersi oluyorlar öyle değil mi? Halbuki kendilerini tanıyorlar ve öyle olmadıklarına kendilerini ikna edercesine tam tersi bir yapıya bürünüyorlar ve etki-tepki bağlamında olduğu için de bunların dozu kaçabiliyor. Kendilerine olmak istedikleri sahte bir yapı çiziyorlar ve bu yapı aşırı öz değere bürünmüş bir halde bencillik boyutuna , yetersizliği de aşırı öz yeterlilik haline bürünerek her şeyi doğru yapan hata kabul etmeyen ve hep haklı olan bir yapıyla hayata karışıyor. İşte bu insanlar bizleri sözleri ve davranışları manipüle ederler. Peki bunu neden yapıyorlar? 


Narsist bireyler kendilerini değersiz ve yetersiz gördükleri için aynı  duyguları bir başkasında da oluşturmaya çalışarak eşitleme çabasına girer. Eğer diğerleri de değersiz ve yetersizliğe bürünürlerse o geride kalmış olmayacak ve bu denge onu huzura götürecektir. İşte tam bu senaryonun ortaya çıkabilmesi için önce bağlılık gerekir. Bu bağlılık narsist bireyin önce emin olmasından geçer. Emin olması gereken şey manipüle edeceği bireyin onu bırakıp gitmeyeceğidir. Zaten ara ara manipülasyonlara maruz bırakarak yoklamalar yapar ve emin olduğunda ağır aşağılama ve eylemlere kadar gidebilir. Eğer siz öz değer ve öz yeterlilik açısından güçsüz biri iseniz narsisten korunmanız zordur fakat kendinizi bu iki temelde güçlendirirseniz o zaman bu manipülasyonlardan zarar görmezsiniz.