Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13 yıldır sürdürdüğü görevi devralan Özgür Özel grup toplantısında ilk kez genel başkan olarak kürsüye çıktı. Toplantıda, Özel'in konuşmasının başında yükselen alkışlar damgasını vurdu. AYM-Yargıtay gerginliğini de değine Özel, gündemdeki 'ön seçim' iddialarına yanıt  verdi.


CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin başında genel başkan olarak ilk grup toplantısında konuştu. Konuşmasının hemen başında Kemal Kılıçdaroğlu'nu selamlayıp "Önünde saygıyla eğiliyorum" diyen Özel'e salondaki partililer alkışlarla eşlik etti. CHP'nin 'gölge kabine'siyle ilgili de ilk kez detayları açıklayan Özel, "Erdoğan 18 atama yaptı, biri kadın. Bizim ise 9'u kadın 9'u erkek" dedi. Özel ayrıca depremin yıkıma uğrattığı Hatay için "Benim de şahsi meselem" vurgusuyla dikkat çekti. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, "Benim kurduğum bir cümleden, 'Özgür Özel ön seçimden vazgeçti' diyorlar. Milletvekili seçimlerinde kayıtsız şartsız ön seçim var. Belediye seçimlerinde mutlaka ve mutlaka mevcut belediye başkanımızı anketle ölçeceğiz, halkın gönlündeyse aday göstereceğiz" açıklamasında bulundu.
'KILIÇDAROĞLU' SÖZLERİ ALKIŞ TOPLADI
Özel konuşmasına Kılıçdaroğlu’nu selamlayarak başladı. Özel

: “Ülkemiz çok zor dönemden geçti. Tek adam rejiminin gitgide otoriterleştiği, hukukun rafa kalktığı dönemde 13 yıl boyunca partimizin genel başkanı olarak Adalet ve Kalkınma Partisi'ne karşı büyük mücadele vermiş, PKK terör örgütünün hedefi olmuş, linç girişime uğramış, Ankara'dan İstanbul'a 432 kilometre hak hukuk adalet diyerek yürümüş, bana ve bu salondaki hepimize çok emeği olan genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu selamlıyorum. Emekleri unutulmaz, kendisine vefamızı her zaman göstereceğiz. Kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum.” Dedi.

CHP Gündeme Getirdi, ‘Kentsel Dönüşüm’den Vazgeçildi CHP Gündeme Getirdi, ‘Kentsel Dönüşüm’den Vazgeçildi


Bir kurultayı geride bıraktıklarını ve o kurultay kaybedeni olmadığını belirten Özel, parti meclisinde , yaş ortalaması 43, Merkez yönetim kurulunu 24 kişiden oluştuğu ve yaş ortalaması 46 olduğu ifade etti.

CHP'NİN GÖLGE KABİNESİ
Gölge kabineyede değinen Özel,

“İlk kez gölge kabine görevlendirmesi yaptık. Kabinenin yaptığı her şeyi dakika dakika izleyerek, doğrulara destek vererek, yanlışlara engel olmaya çalışarak yapıcı ve etkin bir şekilde muhalefet yapacağız. Kabinemizi Erdoğan'ın kabinesiyle karşılaştıracak olursak, Erdoğan 18 atama yaptı, biri kadın. Bizim ise 9'u kadın 9'u erkek. Bir tarafta kadına sen ev işlerinden anlarsın diyen bir anlayış var. Bir tarafta eşitiz diyen bir anlayış var, bu anlayış benim anlayışım partimin anlayışı, bunu bize öğreten Mustafa Kemal Atatürk. Gölge kabinemizi toplumun tam yarısını oluşturan ve hepimize emekleri olan bütün kadınlara emanet ediyorum.” Şeklinde konuştu.

"HATAY BUNDAN SONRA ŞAHSİ MESELEM"
Hatay'ın yanında olmaya devam edeceğini  söyleyen Özel,

“Ben Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Atatürk'ün koltuğunu devraldım. Atatürk’ün Hatay’la ilgili söylediği söz şudur: ‘Hatay benim şahsi meselemdir’. Bundan sonra Hatay, CHP Genel Başkanı’nın şahsi meselesidir. Deprem meselesi siyaset üstü bir meseledir.” dedi.


"DİSK YÜRÜYÜŞÜNE KATILACAĞIZ"
CHP lideri Özel:

“DİSK'in İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüşünü takip ediyoruz, Ankara'da beraber yürüyeceğiz. Değiştireceğiz bu ülkenin kaderini. Bundan sonra emekle sermaye karşı karşıya gelmişse emeğin, kadınla erkek karşı karşıya gelmişse kadının, haklıyla haksız karşıya gelmişse haksızın, güçlüyle zayıf karşı karşıya gelmişse zayıfın yanında olacağız. Sadece tarafımızı belli etmeyeceğiz, taraf olacağız. Onlarla bir olacağız, söz veriyoruz.En düşük emekli maaşı asgari ücret olmadan bu işin peşini bırakmayacağız.” ifadelerinde bulundu.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SERT SÖZLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçaktaki açıklamalarınıda değini Özel

: “Ben 15 Temmuz gecesinde kapalı meclisi açtıran, gelip mecliste koşturan, kürsüye çıkan ve kürsüden 'Seçilmiş ana muhalefet partisiyiz. Millet yeni bir görev verene kadar parlamentonun, demokrasinin ve hükümetin arkasındayız' demiş biri olarak söylüyorum: Bundan sonra Tayyip Erdoğan'a karşı biri darbeye kalkışırsa gerekirse biz tankın üstünde ona karşı dururuz. Ama bu darbe girişiminde meydanı Recep Tayyip Erdoğan'a bırakmayız!” ifadelerinde bulundu.

İLK ZİYARET KKTC'YE
İlk ziyaretini yarın KKTC'ye gerçekleştirecek olan CHP lideri Özle, ilk fırsatta ikinci ziyaretimizi de Azerbaycan'a gerçekleştireceğiz. Ben Genel Başkan olarak ziyaret edeceğim ve ilişkilerimiz olması gerektiği gibi olacak.25 Kasım'da da Bosna'da olacağım. Bundan sonra Balkanlarla ve Trakyalılarla, göçmenlerimizle birlikte olacağız.” dedi

'BABA EVİ'NE ÇAĞRI: SİZLERİ BEKLİYOR
Çağrıda bulunan Özel şu ifadelere yer verdi:

“Bu baba evinin kapıları herkese açık. Gelin baba evine güçlenelim, gelin kimsesizlerin kimsesi olalım, gelin baba evine hep birlikte bu güzel ülkenin yüzünü güldürelim. Bu güzel ülkeyi hep beraber Atatürk'ün dediği yere çıkalım. Büyük, zengin ve güçlü bir ülke için baba evi sizleri bekliyor.”

"ÖN SEÇİM DEN VAZGEÇTİM BEYANLARI TAMAMEN ASILSIZDIR"
Ön seçim iddialarınada yanıt veren Özel: 

"Çok kötü niyetli bir yaklaşım var. Benim kurduğum bir cümleden, "Özgür Özel ön seçimden vazgeçti" diyorlar. Milletvekili seçimlerinde kayıtsız şartsız ön seçim var. Belediye seçimlerinde mutlaka ve mutlaka mevcut belediye başkanımızı anketle ölçeceğiz, halkın gönlündeyse aday göstereceğiz. Değilse, yerine aday belirleyeceğiz. Aday belirlemede en çok kullanacağımız yöntem örgüt yönetimi olacak. Örgütümüz çoklu yarış derse mutlaka sandık koyacağız. Ön seçimden vazgeçtiğim beyanları tamamen asılsızdır.” dedi.


BAHÇELİ'YE SERT TEPKİ
CHP Genel Başkanı Özel, Bahçeli’yi de sert dille eleştirdi. Özel:

“Bahçeli’de tep'Zillet ittifakı' lafı Sayın Devlet Bahçeli'nin yaşında, tecrübesinde birinin ağzından duymak beni mutlu etmiyor. MHP'nin genel başkanına bu yakışmaz. Zillet derseniz millet de size bir şeyler söyler ve hiç hoşunuza gitmez. Sayın Akşener'le yarın görüşme olduğu bilgisi doğru değil. Sayın Akşener ile telefonda görüştük.” ifadelerinde bulundu.


 

Kaynak: mynet