Şefkatin zarif simgesi Şakayık Çiçeği... Hoş kokusuyla dikkat çeken şakayık çiçeği, farklı renkleriyle ve çeşitlerle kendini diğer çiçeklerden ayırıyor. Bu çiçekler, genellikle şık aranjmanlar oluşturmak ve balkonları dekore etmek amacıyla kullanılıyor. 

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı15


İlkbahar kokusunu anımsatan şakayık, insan zihnini dinginleştirerek sakinleştirici bir etki bırakıyor. Şakayıklar genellikle buket halinde bulunsa da saksılarda da büyütülebiliyor. Bahar aylarında açan şakayık çiçeği etrafına hafif ve tatlı bir koku yayıyor. 

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı1

Şakayık çiçeği, uygun şartlar sağlandığında nisan ayında açmaya başlıyor. Verimli sonuçlar almak için ideal sıcaklık değeri ve su ihtiyacını eksiksiz şekilde karşılamak önemli. Mineral açısından zengin bir toprak seçerek çiçeğinizi sorunsuz bir şekilde büyütebilirsiniz. 

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı4

Şakayık Çiçeği’nin anlamı

Şakayık çiçeği şefkat duygusunu temsil eder.

Şakayık çiçeği farklı renkleri ve çeşitleriyle göz doldurmayı başarıyor. Soğanlı bir çiçek olan şakayık, zamanla büyüyerek bahar aylarında çiçek açmaya başlıyor. Farklı renklerdeki çiçeklerin anlamları da değişiklik gösteriyor. Renklerine göre şakayık çiçeği anlamı şu şekilde:

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı8

Beyaz Şakayık: Masumiyetin simgesi haline gelen beyaz çiçekler genellikle yeni bir başlangıç yapılan özel günlerin favorisi. 

Pembe Şakayık: Zarif görünüşüyle ilgi çeken pembe şakayık çiçeği; sevgi, dostluk, annelik ve iyi şans gibi duyguları simgelemek için sıklıkla tercih ediliyor.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı9

Kırmızı Şakayık: Kırmızı çiçekler aşkı, tutkuyu ve romantizmi simgeliyor. Daha koyu renklerdeki şakayıklar, romantik ilişkilerde hislerin yoğunluğunu ifade etmek amacıyla kullanılıyor.

Sarı Şakayık: Arkadaşlık, neşe ve pozitif enerjileri temsil etmek için sarı şakayıklar kullanılıyor. Bazı kültürlerde güneşi anımsatan bu çiçeğin, yeni başlangıçlarda şans getireceğine inanılıyor. Sarı şakayık çiçeği anlamı göz önünde bulundurulduğunda, arkadaşlarınızın özel günlerinde tercih edebileceğiniz iyi bir seçenek haline geliyor.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı21

Mor Şakayık: Mor çiçekler hayranlık, saygı ve sadakat bağlarını simgelemek amacıyla kullanılıyor. Asalet ile ilişkilendirilen mor renginin, aynı zamanda zarafet anlamı da bulunuyor.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı6

Şakayık Çiçeği bakımı

Gerçek şakayık çiçeği buket halinde veya saksılarda bulunabilir. Buketin ömrünü uzatmak için çiçekleri bir vazo içerisine alabilirsiniz. 

Taylandlı kadın Müslüman oldu Taylandlı kadın Müslüman oldu

Şakayık, büyük ve görkemli çiçekleriyle görenleri büyülüyor. Çiçeklerin bakımını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için dikkat etmeniz gereken ipuçları bulunuyor. Şakayık bakımında göz önünde bulundurmanız gereken detaylar şu şekilde sıralanabilir:

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı3

Sıcaklık: Şakayık çiçekleri sert hava koşullarını sevmeyen bitkiler olarak biliniyor. Bu sebeple evde çiçek büyütürken sıcaklık dengesini sağlamak büyük önem arz ediyor.

Sulama: Şakayık çiçekleri suyu sevse de aşırı sulamaktan kaçınılması gerekiyor. Toprağın nemini kontrol ederek sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aşırı sulama yapıldığı durumda saksı altındaki tabakta biriken suyu boşaltabilirsiniz.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı22

Toprak Seçimi: Killi ve humuslu topraklar şakayık çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlıyor. Bahçe toprağına ekilen şakayık çiçeklerinde yaygın olarak kök çürümesi problemi görülüyor. İyi bir drenaj sistemi ve mineral açısından zengin gübre kullanımıyla bu problemi aşmak mümkün. Bahçenize ektiğiniz şakayıkları toplarken Karaca Home Lora hasır yuvarlak sepet 40 cm ürününü kullanabilirsiniz.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı20

Gübre: Kökleri ve çiçekleri beslemek için gübreleme teknikleri kullanılıyor. Şakayık çiçeklerinin genellikle ilkbahar aylarında gübrelenmesi öneriliyor. Organik gübreler, saksıdaki bitkiler için zengin bir mineral kaynağı olarak görev alıyor.

Işık ve Konum: İnce dallara ve büyük çiçeklere sahip olan şakayık çiçeğinin rüzgara maruz kalmaması gerekiyor. Bu çiçeklerin yetiştirilmesi için hava akışının olduğu, ferah ve aydınlık ortamlar ideal. Çiçeğin hassas yapraklarını korumak için yakıcı güneşten kaçınılması gerekiyor.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı11

İlaçlama: Şakayık çiçeği bakımı için gerekli detaylardan birisi de ilaçlama olarak biliniyor. Bitkiyi hastalıklardan ve böceklerden korumak için farklı önlemler bulunuyor. Mantar hastalığı veya böceklenme durumunda profesyonel destek alabilirsiniz. Böceklerden arınmış toprak kullanıldığı durumlarda, şakayık çiçeği daha iyi bir performans sağlıyor.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı13

Şakayık Çiçeği hikayesi

Şakayık çiçeği hikayesi farklı mitolojilerde değişiklik gösteriyor. Antik Yunan mitolojisi, hikayenin temel kaynağı olarak da biliniyor.
Antik Yunan mitolojisinde, tanrıların doktoru ve iyileştirici olan Paeon, şifa anlamına gelen ismiyle bilinirdi. Hikayeler, onun tıp alanındaki büyük yeteneklerini ve tanrıları tedavi etme kabiliyetini yansıtır.
Paeon, Asklepios'un (Yunan İlaç Tanrısı) öğrencisiydi ve doğum sırasındaki acıları hafifletecek sihirli bir kök bulmak için Leto onu görevlendirmişti. 
Kıskanç Asklepios, öğrencisini öldürmekle tehdit etti. Zeus, Paeon'u şakayık çiçeğine dönüştürerek onu Asklepios'un gazabından korudu.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı7

Bugün bile, şakayık kökü antik Yunan dönemlerinden bu yana kullanılır. İdrar söktürücü, yatıştırıcı ve tonik özellikleriyle bilinir. Adet krampları ve düzensizliklerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. 
Farklı türleri ve hikayeleri bulunan şakayık çiçeği genel olarak zenginliği, sevgiyi, iyiliği ve romantizmi simgeliyor.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir Şakayık Kokar Mı Sevgiliye Şakayık Alınır Mı5

Şakayık Gelin Çiçeği buketi

Beyaz şakayık çiçeği gelinlerin klasik tercihi olarak biliniyor. Masumiyeti ve saflığı simgeleyen bu çiçek, yeni başlangıçlar için iyi bir seçenek haline geliyor. Birlikte yeni bir hayata adım atan çiftler, birlikteliklerini simgelemek için anlamlı çiçekleri tercih ediyor. Farklı renklerin bir araya geldiği şakayık gelin çiçeği gelinliğe hareket katmak amacıyla da kullanılıyor. Bu buketlerde genellikle beyaz, pembe ve mor şakayık çiçeklerine yer veriliyor. Daha minimal zevkleri tercih edenler için tek renkli buket seçenekleri öne çıkıyor.

Kaynak: PERVİN İNCE