Enflasyon ve ekonomik krizle mücadele eden Manisalıları bir de MASKİ’nin yüksek su faturaları vuruyor.

- Yüksek fiyatta Manisa her yıl kendi rekorunu kırıyor

Manisa’nın 2014 yılında Büyükşehir statüsüne geçmesiyle birlikte kurulan MASKİ Türkiye’de en pahalı suyu satarak her yıl kendi rekorunu yeniliyor.

Bir çok ekonomist ve Yerel Yönetim uzmanları Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yüksek fiyatta su satmasını da eleştiriyor.


- Kademeli artış ile suyun tonu 38,33 liraya kadar yükseliyor 

MASKİ tarafından uygulanan kademeli su artışı da en çok tepki çeken uygulamaların başında yer alıyor.

Meskenlerde 18,90 TL ile başlayan kademe fiyatı artarak ton başına 38,33 TL’ye kadar yükseliyor. Bu fiyat ticarethanelerde 49,06 İnşaatlarda ise 84,88 TL’ye kadar yükseliyor.

- Su fiyatının yüksek olmasının sebebi elektrik giderleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yüksek su faturaları nedeni ile giderleri gösterse de diğer illerde suyun uygun fiyata verildiği biliniyor.

Cengiz Ergün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapmış olduğu konuşmada “Almadan vermek Allaha mahsus” sözleri uzun süre Manisa kamuoyunda konuşulmuştu.

- Su Matik ödeme noktaları yüksek miktarda kesinti yapıyor

Kartlı su sayacı Manisalılar en büyük problemi olurken su yükleme noktalarında kesilen tutarlar Manisalıları canından bezdirdi.

Su ödeme noktalarında yükleme yapan vatandaşlar hemen hemen ödedikleri meblağın yarısı kadar su alabiliyorlar.


- İstatistiklere göre en pahalı suyu kullan şehir Manisa

Aden Körfezi’nde Türk kaptanların da olduğu bir gemi kaçırıldı Aden Körfezi’nde Türk kaptanların da olduğu bir gemi kaçırıldı

MASKİ’nin yetkilileri ise her seferinde Manisalıların ucuz su tükettiğini belirtse de istatistiklerde Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan il olarak Manisa gösteriliyor.


- MASKİ yeni su zammına zemin hazırlıyor

Geçtiğimiz günlerde Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen Dünya Tasarruf Günü programında konuşan MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay Manisa’nın su fakirliği ile karşı karşıya olduğunu belirtmesi MASKİ tarafından yeni bir su zammına zemin hazırlanıyor şeklinde yorumlandı.