İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 2023 yılının arasında, göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik düzenlenen operasyonlar hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda 10.482 şüpheli yakalandı, 3.744’ü tutuklandı, 1.479’u hakkında adli kontrol kararı verildi. 
371.433 vize/vize muhafiyeti veya ikamet süresi biten yabancı (düzensiz göçmen durumuna düşen) düzensiz göçle kararlı mücadele sonucu kendiliğinden ülkeden çıkış yaptı.

Eski sevgilisine ateş etmeye çalışan şahıs kendini vurdu Eski sevgilisine ateş etmeye çalışan şahıs kendini vurdu

82 bin Suriyeli geri döndü

Geri dönüş kapsamında 82.000 Suriyeli, ülkelerine döndü.
Sınırlarda kurulan sınır fiziki güvenlik sistemleri ile Milli Savunma Bakanlığı’nın  kararlı ve hassas çalışmaları neticesinde 223.856 düzensiz göçmenin sınırlardan girişi engellendi.
 Operasyonlar, mobil göç araçları ve kararlı/tavizsiz çalışmaları sonucu 254.000 düzensiz göçmen yakalandı.

Bakan Yerlikaya yaptığı açıklamada:

“Umut Tacirliği Yaparak İnsanları Kandıran, Binlerce İnsanı Göç Yollarında Ölüme Sürükleyen, Ülkemizi Düzensiz Göçün Hedefi ve Transit Geçiş Yolu Haline Getirmeye Çalışan Göçmen Kaçakçılarına Asla Fırsat Vermeyeceğiz.
Operasyonları düzenleyen Jandarmamızı, Polisimizi, Sahil Güvenliğimizi ve Göç İdaresi Başkanlığımız Çalışanlarını tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin” ifadelerine yer verdi.

Bakan Yerlikaya, Ülkemin huzur ve güvenliği için göçmen kaçakçılığı organizatörlerinin enselerinde olmaya devam edeceklerinin bildirdi.
 

Kaynak: Haber Merkezi