Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Serkan Çopur, hasat sonrası çıkan anız yangınlarıyla ilgili konuştu. 


Ziraat Mühendisi Serkan Çopur, tarımda asıl amacın toprağın üretkenliğini ve dayanıklılığını sağlamak olduğunu dile getirdi. 

Modern tarımda anız yakmaya kesinlikle yer olmadığını vurgulayan Çopur, bu nedenle toprakla su muhafazasının gereği olarak anızların yakılmaması gerektiğini vurguladı. 

Anız yakılmaması için uygulanabilecek yöntemlere dikkat çeken Çopur, öncelikle hububat hasadının biçerdöverle toprak yüzeyine yakın yapılması gerektiğini söyledi. 


Hasat sonrası parçalanmayı ve çürümeyi kolaylaştırmak için sapları parçalayacak bir aletle anızın toprağa karıştırılması gerektiğini kaydeden Çopur,

“Anız daha çabuk parçalanarak organik maddeye dönüşümü sağlanması için kalan sapın yüzde 1 oranında dekara 2-2.5 kilogram saf azot dengeleme gübresi verilmelidir. Ayrıca anızın hayvan yemi olarak da değerlendirilebilir” dedi. 

Manisa'da ki sıcaklıklar elektrik tüketimini artırdı, elektrik kabloları yandı Manisa'da ki sıcaklıklar elektrik tüketimini artırdı, elektrik kabloları yandı
Muhabir: DERYA ÖZTÜRK