Azmiyle örnek olan anne, üniversite yönetiminden aldığı özel izin sayesinde yanından ayırmadığı kızı ile birlikte eğitim almanın mutluluğunu yaşıyor.
 

Üniversite sınavını kazanarak herkesi şaşırttı

1993 yılında liseden mezun olduktan sonra evlenip otizmli doğan kızını büyüten Ernil, evladının özel eğitimine ilkokuldan liseye kadar destek vermesinin ardından yarım bıraktığı üniversite okuma hayalini gerçekleştirmek için geçen yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girdi. Amasya Üniversitesi Merzifon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü'nü kazanarak herkesi şaşırttı.
 

A W156891 02

Uluslararası İzmir Maratonu başladı Uluslararası İzmir Maratonu başladı

Üniversite yönetimi özel izin verdi

Kızıyla birlikte fakültenin yolunu tutan anne, biricik evladının durumunu yöneticilerle paylaştı. Üniversite yönetiminin özel izniyle kızı Hande ile aynı sırada eğitim gören 47 yaşındaki Ernil, 30 yıl ertelediği üniversite eğitimine başlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
A W156891 03

“Kızımı yalnız bırakamazdım”

Kızının da 4 aydır sosyalleşme fırsatı bulduğunu dile getiren Ernil, “Anne, kız üniversitedeyiz. Kızımı yalnız bırakamazdım. Derslerim de gayet iyi. Bu kadar yapabileceğimi düşünmemiştim. Çünkü uzun yıllar ara vermiştim. İsteyince oluyor. Kızımla birlikte üniversiteye gelmekten çok mutluyum” dedi.
A W156891 04

“Hayallerimin ardından gidiyorum”

Eğitim için hayal kuranlara seslenen azimli anne, “Hayallerinin peşinden gitsinler. Ben hayallerimin ardından gidiyorum. Adım adım ilerliyorum. İnşallah mezun olurum. Mezun olduktan sonra da eğitim hayatımı sürdürmek isterim. Ancak kızımın durumunu da değerlendireceğim. Çünkü öncelikli odak noktam o” diye konuştu.
A W156891 05

“Çok fedakar bir anne”

Kampüste el ele dolaşan anne ve kızına fakültenin kapılarını açmaktan memnuniyet duyduklarını anlatan Merzifon İİBF Dekanı Prof. Dr. Kemal Aydın ise, “Hanife hanım çok fedakar bir anne. Kızıyla bütünleşmiş iki arkadaş gibiler” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA