Manisa'da incir bahçeleri incelendi Manisa'da incir bahçeleri incelendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, merakla beklenen 2024 yılı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hububat alım fiyatlarını açıkladı. Buna göre makarnalık buğdaya ton başına 10 bin lira, ekmeklik buğdaya ton başına 9 bin 250 lira, arpaya ton başına 7 bin 250 lira verilecek.
Konuya ilişkin değerlendirme yapan Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı,  açıklanan fiyatların beklentileri karşılamadığını belirtti. Özarı açıklamasında, 

“Borsa da 9600/9800 bandında satışı yapılan buğday alım fiyatının TMO tarafından 9250 TL/ton olarak açıklanması Kırkağaç'lı çiftçilerimizde beklentiyi karşılayamadığı gibi büyük hayal kırıklığı yarattı.  Çiftçilerimiz açıklanan bu fiyata bir güncelleme bekliyor.” İfadelerine yer verdi.

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, Toprak Mahsulleri Ofisi (Tmo) 2024 Yılı Hububat Alım Fiyatlarını Değerlendirdi. Özarı, Açıklanan Fiyatlarının Bekletileri Karşılamadığını Ifade Etti (2)

Fark ödemeleride açıklandı

Öte yandan fark ödemeleri de açıklandı. Bakanlıkça, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere buğday için ton başına bin 750 liraya kadar, arpa için ton başına 750 liraya kadar fark ödemesi desteği verilecek. Bu destekle birlikte üreticilerin ton başına makarnalık buğdayda 11 bin 750 lira, ekmeklik buğdayda 11 bin lira ve arpada 8 bin lira geçecek
 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK