2014 yılından bu yana ailelerin adalet arayışı sürerken, 28 kamu çalışanı 8 Mayıs’ta ilk kez hakim karşısına çıkmıştı.

Başkan Durbay, Liseliler Buluşması'na katıldı Başkan Durbay, Liseliler Buluşması'na katıldı

Facianın sorumlularının hak ettikleri cezaları alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, 

“Tarihin en büyük maden facialarından biri olan ve 301 kişinin yaşamını yitirdiği Soma Maden kazasının üzerinden 10 yıl geçti. 10 yıllık süreç içerisinde maden şehitlerimizin aileleri ‘hak, hukuk ve adalet’ için mücadelelerini sürdürdü. Ancak suçlular cezasız kaldı. Faciaya neden olan tutuklu sanıklar serbest bırakıldı. Soma davasında yer almayan 28 kamu çalışanının 8 Mayıs’ta ilk kez hakim karşısına çıktığı duruşma ise 12 Eylül’e ertelendi. Kazanın üzerinden 10 yıl geçti ama maden şehitlerimizin ailelerinin acıları hala taze. Davanın başından beri mahkeme heyetleri defalarca değiştirildi. Davanın seyri de bu şekilde sürekli değiştirilmiş oldu.  Yargıtay 12. Daire emsal teşkil eden bir karar ile ‘evet bu ülkede mahkemeler var’ dedirtmişti ancak görünmez bir el yine ortaya çıkarak olaya müdahale etti. Önce mahkeme heyeti, sonra karar değişti. Mağdur ailelerin acıları da katlanarak büyümeye devam etti.” sözlerine yer verdi.

"Adalet yerini bulana kadar Soma’yı gündemde tutmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz"

Başevirgen, açıklamasında son olarak şu ifadeleri kullandı:

“10 yıldır adalet arayan Soma’da mahkemeden vicdanları rahatlatacak bir kararın çıkması tek dileğimizdir. 8 Mayıs’ta ilk kez hakim karşısına çıkan 28 kamu çalışanının yargılandığı davada mahkemeden yeni skandallara imza atacak kararlar değil; suçlu olanların hak ettikleri cezaların verileceği kararlara imza atmasını istiyoruz. Verilecek hiçbir ceza evladını, eşini, babasını kaybeden acılı ailelerin acısını hafifletmeyecek. Adalet yerini bulana kadar Soma’yı gündemde tutmaya ve sorumlularına hak ettikleri cezalar verilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Muhabir: RESULENUR KANTAR