Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa İl Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolaysıyla açıklamaya yaptı. CHP Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Gülşah Durbay’ın da katıldığı açıklamada, Cumhuriyet Halk Partisinin Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesini imzalandı.

Kırkağaç Şaireşref'te satılık daire Kırkağaç Şaireşref'te satılık daire

Chp Manisa İl Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günün Kutladı (1)

Eşit bir Türkiye inşası için mücadele ettiklerini vurgulayan CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal,

“Bütün kadınlar emekçidir. İster ev kadını olsun, ister fabrikada elleri nasır tutan bir işçi ya da binlerce kişiye istihdam yaratan bir iş kadını. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun! Biz, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, eşit bir Türkiye inşası için mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi Türkiye kadın hareketiyle ve eşitlikçi erkeklerle birlikte büyütüyoruz. Üç hayati sorunumuz var: kadına yönelik şiddet, yoksulluk, temsilde ve hizmetlere erişimde adaletsizlik. Ne yazık ki ülkemizde kadına yönelik şiddet katlanarak artıyor. Daha geçtiğimiz günlerde bir günde 8 kız kardeşimiz katledildi. Kadınlar, en güvenli olması gereken yerlerde; evlerinde şiddet görüyor ya da öldürülüyor.  İktidar ise kadına yönelik şiddeti tolere edilebilir buluyor, kadın cinayetlerine sadece “sayı” olarak bakıyor. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı ansızın hukuksuzca feshediyor. Kadın katillerinin sırtını sıvazlayanlar, şimdi de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u budamak istiyor. Bugün 81 il, 973 ilçede tek ses oluyor ve bir kez daha haykırıyoruz: Yasalara dokunma, uygula!” şekilinde konuştu.


“Kadınların yüzde 41’i ise asgari ücret dahi alamıyor”

CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Yeşilok ise

“İktidarın yeni hedefinde eşit yurttaşlık hakkımızın ve laikliğin güvencesi olan Medeni Kanun var. Ancak; laikliğe savaş açanlar karşılarında dağ gibi duran kadınları bulurlar.  Haklarımızı bir torba yasaya doldurup, çöpe atma hayali kuranlara sesleniyoruz: Hayati öneme sahip bir diğer sorunumuz da kadın yoksulluğu ve kadınların istihdam dışına itilmesidir. Kadın istihdamına yönelik veriler, bir utanç tablosunu açıkça ortaya koymaktadır. Ülkemizin nüfusunun yarıdan biraz fazlası kadın ama her beş kadından sadece biri kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yaklaşık 4,5 milyon kadın çalışmak istiyor ama iş bulamıyor. Genç kadın işsizliği oranı ise yüzde 51. Kadınların yüzde 61,4’ü asgari ücretin altında veya asgari ücretin yüzde 20 üzerinde ücret alıyor. Kadınların yüzde 41’i ise asgari ücret dahi alamıyor.” İfadelerinde bulundu.

“Kadın temsili artacak”

Yaşanan bütün sorunların temelinde “ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen zihniyet olduğunu belirten Yeşilok, son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu nedenle kadınların adalete, eğitime ve sağlığa erişimi çok sınırlı hale geldi. Deprem bölgesindeki kız kardeşlerimiz için yaşam koşulları çok daha ağır ve zorlayıcı.  Önümüzde bir yerel seçim var. Bu seçim iktidarın eşitsizliği derinleştiren politikalarına karşı bir yanıt olacak. Bu nedenle hepimiz var gücümüzle çalışmalı, örgütlü gücümüzle gerici kuşatmaya meydan bırakmamalıyız.  Bu seçimde, partimiz 1.149 seçim çevresinde aday belirledi. Bu adayların 108’i kadınlardan oluşuyor. 27 kadın adayımız CHP’li belediyeler tarafından yönetilmekte olan seçim bölgesinde saha çalışmalarını sürdürüyor. 5 büyükşehirde, 6 ilde kadın adaylarımız yarışacak. Partimizin belirlediği tüm kadın adaylarımızın seçilmesi durumunda nüfusumuzun yaklaşık 15 milyonu; yani yüzde 18’i kadınlar tarafından yönetiliyor olacak.  Sadece belediye başkanlıklarında değil, muhtarlıklarda, belediye meclisi üyeliklerinde ve il genel meclisinde de kadın temsili artacak” dedi. 

“Bu düzenin böyle devam etmeyeceğini gösterelim”

Cumhuriyet Halk Partisinin Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesini maddeleri açıklayan CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Pınar Kına

“Tüm Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sayesinde kadını özgürleştiren, güçlendiren, eşitlikçi, katılımcı, halkçı ve sosyal demokrat politikaları hayata geçireceğiz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm belediye başkan adaylarımız  “Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesi” imzalıyor ve seçildiğinde belediyeyi şöyle yöneteceğine söz veriyor. Buradan tüm kadınlara ve demokrasiyi savunan erkeklere sesleniyoruz: Eşitlik için, Özgürlük için, Kardeşlik için, Haklarımıza sahip çıkmak için,  Yoksulluğu bitirmek için, İşsizliğe son vermek için. Şiddeti durdurmak için, İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koymak için, Kadın hakları, çocuk hakları, çevre hakları ve hayvan hakları için, Emeklilerimizin üç kuruşa muhtaç yaşamaması için. Engelli yurttaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması için, Laik, demokratik ve özgür bir Türkiye için. Gelin; 31 Mart’ta iktidara dur diyelim. Bu düzenin böyle devam etmeyeceğini gösterelim.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun” diye konuştu.
 

Kaynak: RESULENUR KANTAR