Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yunusemre Belediye Başkan Adayı Semih Balaban, MASKİ İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda düzenlenen proje tanıtımını gerçekleştirdi. CHP Manisa İl Başkanı İlksen Uludağ Özalpler, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Mehmet Arslan ve Yunusemre’nin geleceğini Semih Balaban ile birlikte yazacaklarını kaydetti.

CHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Semih Balaban Proje Tanıtım Toplantısı'nda, halkını belediyesini oluşturmak için yola çıktıklarını belirterek, yetkinin ve kararın hakta olacağı bir Yunusemre Belediyesi kuracağını ve belediyeyi halkla birlikte yöneteceğinin vurguladı.

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (4)

“Biz halkımızın emrinde olmaktan onur duyarız”

Projelerinden bahseden Balaban, ilk olarak mahallelerde halk meclisleri oluşturacaklarını ve bu Mecliste her partiden yurttaşın olacağını belirtti. Balaban,

Başkan Öküzcüoğlu, bayramı hastanede tedavi gören çocuklarla kutladı Başkan Öküzcüoğlu, bayramı hastanede tedavi gören çocuklarla kutladı

“Halk kararı ve mahalle meclisi kararını verecek, belediye başkanı ve ekibi uygulayacak. Biz halkımızın emrinde olmaktan onur duyarız” ifadelerini kullandı.

Yunusemre Kentsel Dönüşüm Merkezi

Balaban

“Yunusemre Kentsel Dönüşüm Merkezi’ni kuracağız” derken Kentsel Dönüşüm Merkezi’nin nasıl olacağını anlattı. Balaban, “Öncelikli olarak Laleli, Mutlu, Lalapaşa ve Fatih Mahallelerimizde çalışmalara başlayacak olan Yunusemre Kentsel Dönüşüm Merkezi’ni kuracağız. Kentsel Dönüşüm Merkezi; mahalle sakinlerinin katılımıyla, tüm hak sahiplerinin yararını gözeten, sürecin tüm ekonomik, toplumsal ve çevresel boyutlarını planlayan, her mahallenin koşullarını, sorun ve ihtiyaçlarını ayrı ayrı inceleyen, ilgili akademik meslek gruplarından oluşan, projelerde arabulucu ve garantör rolü olan bir merkez olacaktır. Merkez hayata geçecek projelerde hak kaybı yaşanmadan ilçemizin yapı stoğu yenilenmesi ve deprem dirençli kent hedefimize katkı verecek” diye belirtti.

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (7)

Şeffaf Yunusemre Platformu

Balaban,

“Şeffaf belediyecilik. Şeffaf Yunusemre Platformu’nu kuracağız. Meclis toplantıları ve tüm ihaleler bu platformda ve belediye sosyal medya hesaplarında canlı olarak yayınlanacak. Vatandaşımız hem hizmetlerden hem de harcamalardan haberdar olacak. Hiçbir şey kapalı kapılar arkasında kalmayacak” diyen konuşan Balaban konuşmasında şu ifadelerle devam etti, “Dijital dönüşüm: Belediyeyi güncel teknolojilerle yöneteceğiz. Yunusemre’de yaşayan vatandaşlarımızı belediye ile ilgili tüm işlem ve süreçlerini “baştan sona” takip edebilecekleri dijital platform ile buluşturacağız. Anket ve oylama modülleri ile Yunusemrelilerin fikirlerine verdiğimiz değeri kendilerine göstereceğiz. Doğa dostu belediyecilik: Tüm projelerimizde önceliğimiz “doğaya zararı en aza indirirken, faydayı nasıl arttırırız” sorusunun cevabını bulmak olacak. Yunusemre Belediyesi’nin neden olduğu karbon ayak izini düzenli olarak takip edeceğiz ve en aza indirmeyi hedefleyeceğiz. Tarımsal kalkınma: Tarımsal kalkınma belediyecilik anlayışımızın en önemli göstergesi olacak. İlçemizin çiftçisi de hayvancısı da mutlu olacak. Tarımı geliştirip, hayvancılığı destekleyeceğiz. Liyakatı esas alarak, bilimin ve teknolojinin tüm imkanlarını seferber edeceğiz, akademisyenlerimizin desteği ile kendi kendine yeten Yunusemre için çalışacağız.”

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (8)

Balaban basını unutmadı

Basın çalışanlarına emeklerinden dolayı ilk önce teşekkür eden Balaban. Basın çalışanları için olan projesi ‘Basın Merkezi’ kuracağına açıklayan Balaban,

“Halkımızı gerçeklerle buluşturan basın emekçilerimizi dönemsel değil, her zaman önemseyeceğiz. Basın emekçilerimiz için hazırlayacağımız basın merkezini yeni nesil teknoloji ve ekipmanlar ile donatacağız. Sekreterlik hizmeti ile basın mensuplarımız kendi ofisleri gibi kullanabilecekleri ortak bir alana sahip olacak” dedi.

Balaban,

“Mahalle kreşleri: Mahallelerimizde nitelikli eğitim veren belediye kreşleri açacağız. Çok ekonomik ücretlerle, çalışma saatleri içerisinde hizmet verecek kreşlerimiz sayesinde anneler çalışma hayatına katılacak. Böylelikle hem aile hem de ilçe ekonomisine katkı sunacağız” diye kadınların çalışma hayatına deyindi.

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (5)

Yunuskart projesi'de dikkat çekti

Balaban,

“İhtiyaç sahibi ailelere her ay belirli tutarda gıda ve gıda dışı alışverişlerinde kullanabilecekleri YUNUSKART’ı vereceğiz. Aileler bu kartı anlaşma yaptığımız mahalle marketlerinde kullanacak. Bu sayede ihtiyaç sahibi ailelere destek olurken ilçemizdeki esnaflarımızın ekonomisine de katkı sağlayacağız” dedi.

Öğrenciler aç kalmayacak

Balaban öğrenciler içinde

“Dar gelirli hemşehrilerimizin yaşadığı mahalleler başta olmak üzere ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerimiz için ücretsiz öğle yemeği hizmeti vereceğiz. Bu sayede ilçemizde yaşayan çocuklarımızın eve aç gitmesini engelleyeceğiz”dedi.

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (3)

Çocuklar için ücretsiz süt dağıtımı

“Halk için belediyeciliği” çocuklar içinde önemli olduğunu vurgulayan Balaban,

“Belediye kaynaklarını doğru kullanarak, halk için belediyecilik yapacağız. Sağlıklı beslenmek her çocuğun hakkı. Yunusemre’de yaşayan ihtiyaç sahibi çocuklara ücretsiz süt dağıtacağız” projesinde yer verdi.

Hem tarım hem de sanayi istihdam

Nitelikli işgücü oluşumuna destek vereceğini ifade eden Balaban,

“Hem tarım hem de sanayi istihdamı açısından ülkenin sayılı ilçelerinden birinde yaşıyoruz. Merkezimiz, istihdamın çevre il ve ilçelerden sağlanması yerine işverenler ile sıkı iletişimi sağlayacak, eğitim ve sertifikasyon çalışmaları ile nitelikli işgücü oluşumuna destek verecektir” dedi.

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (2)

Kadın Dayanışma Merkezi Projesiyle ilgili konuşan Balaban,

“Her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete uğramış veya uğrama riski taşıyan, can güvenliği sorunu yaşadığı için sığınma ihtiyacı olan kadınlara ve çocuklarına öncelikle Kadın Konukevi’nde konaklama ile güvenli bir ortam sunacağız. Sığınma evine kabul edilmesi durumunda hak ihlaline uğrayan kadınlara hukuk desteği sunacak, yaşama katılabilmeleri için mesleki eğitim kursları verecek ve istihdam desteği sağlayacağız” dedi.

Alzheimer Gündüz Merkezi

“Alzheimer Gündüz Merkezi ile hedefimiz hastalık tanısı alan vatandaşlarımıza ve ailelerine özellikle başlangıç seviyesindeyken rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlatmak amacı ile destek olmak. Hastaların merkezimizde sosyalleşmelerini, güvenli bir ortamda vakit geçirmelerini, egzersiz yapmalarını ve bilişsel fonksiyonlara yönelik etkinlikleri gerçekleştirmelerini uzman bir ekiple sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (6)

Engelsiz Yaşam Merkezi

Balaban,

“Engelsiz Yaşam Merkezi: Zihinsel ve bedensel engelliler için 2 ayrı bölümden oluşacak Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli bireylere yönelik rehabilitasyon ve fizyoterapi hizmetleri verilecektir. Sürekli eğitimlerin yanı sıra ailelerin kişisel ve sosyal ihtiyaçlarını giderebilmesi amacıyla belirli sürelerde çocuklarını emanet edebileceği bir tesis olacaktır.

Engelsiz Kent ve Parklar: Yunusemre’de bulunan çocuk parkları ve spor parkları engelli bireylerimizin de kullanımına uygun hale getireceğiz. Engelli bireylerimiz sadece kendine ait alanlarda değil tüm kamusal alanlarda hak ettiği hizmeti görmesini sağlayacağız. Şehrimizde bulunan üstyapılar engelli bireylerin kullanımına uygun hale getirilecek, ilçemizin engelli bireylere uygun olmayan üst yapı eksikliklerini tespit etmek ve gidermek için özel bir birim kuracağız. Engelsiz İstihdam Birimi ile kamu, STK ve özel sektör iş birliği sağlanacak ve engelli bireylerin kendilerini geliştirdikleri alanlarda iş hayatına aktif katılımı sağlanacaktır. Engelsiz kafe gibi sadece engelli bireylere yönelik alanlardan ziyade belediyemizin tüm sosyal tesislerinde engelli bireyler istihdam edecek ve onları günlük yaşantımızın parçası haline getireceğiz.

Akülü araç kullanan engelli vatandaşlarımız için tamir ve bakım atölyesi kuracağız. Akülü araç kullanan engelli vatandaşlarımız senelik araç bakımlarını yaptıracak, arızaları için tamir hizmeti alacak. Bedensel engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta var olmaları için gereken her şeyi yapacağız.

Muradiye Kentpark: Muradiye Mahallesinde kampüs yolu doğusunda bulunan alanda hem bölge halkının hem de üniversite öğrencilerinin keyifle zaman geçirebileceği, sosyal alanların, spor ve eğlence alanlarının bulunduğu modern, doğa ile iç içe bir kentpark inşaa edeceğiz” dedi.

Balaban, proje anlatımının ardından belediye meclis üyesi adaylarını tanıttı.

Chp Yunusemre Adayı Semih Balaban Projelerini Tanıttı (1)

Kaynak: RESULENUR KANTAR