CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, icra takibine alınan bireysel kredi ve kredi kartları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakırlıoğlu, icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise söz konusu haftada 1,1 milyar lira daha artarak 53,5 milyar lira olduğunu belirtti.

Ödenmeyen kerdi ve kredi kartın borçlarından dolayı 3 milyon 843 bin kişi hem bankalara hem de varlık yönetim şirketlerine borçlu olduğunu belirten Bakırlıoğlu, 

“Batık tüketici kredilerinde yıl başından bu yana 8,1 milyar liralık artış gözlendi. Artış oranı yüzde 18. Halen 2 milyon 323 kişi bankaların icra takibinde bulunuyor.Ocak ayında hem kredi kartı hem de bireysel kredi borcu nedeniyle toplam 194 bin 142 kişi bankalar tarafından icra takibine alınmış. Geçen yıl ocak ayında bu sayı 143 bin 863 kişiymiş. Takibe alınanların sayısı geçen yılın aynı ayına göre 50 bin 279 kişi artmış. Artış oranı yüzde 35.” ifadelerinde bulundu. 

Merkez Bankasının hazırladığı rapora değinen Bakırlıoğlu,

“Merkez Bankasını raporuna göre varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla 2 milyon 118 bin kişinin, faizleri ve icra masrafları hariç 86 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor.” şeklinde konuştu. 

CHP’li Bakırlıoğlu son olarak sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu şartlarda vatandaşın huzur içinde Ramazan ayını geçirme imkanı kalmamıştır. Emekli, asgari ücretli dar gelirliler enflasyon altında geçimlerini mi sağlayacaklar yoksa borçlarını mı ödeyecekler? Bir taraftan saray ahalisi, ihaleci yandaşlar, üç beş yerden maaş alan bürokratlar şatafatlı iftar sofralarında boy gösterirken, vatandaş bir zeytine muhtaç kaldı.”
 

Ehliyetsiz sürücü ortalığı karıştırdı: 2 araç birbirine girdi Ehliyetsiz sürücü ortalığı karıştırdı: 2 araç birbirine girdi
Muhabir: ÖZGE AY