Büyükşehir, servis taşımacılığına denetim gerçekleştirdi Büyükşehir, servis taşımacılığına denetim gerçekleştirdi

CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Saruhanlı İlçe Başkanı Zekeriya Şen, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Mert Özkösemen ve Belediye Meclis üyeleri ile birlikte Saruhanlı’nın Mütevelli Mahallesi ve Şehzadeler ilçesi Karaağaçlı, Çavuşoğlu ve Yeniharmandalı Mahallelerinde dolunun zarar verdiği tarım arazilerini inceledi.

Chp’li Bakırlıoğlu Saruhanlı’da Doludan Zarar Gören Bölgeleri Inceledi (2)

Üreticinin sorununu dinleyen Bakırlıoğlu’na birçok çiftçi dert yandı.

"Sigorta yaptıramadım"

Doğal afetler için sigorta fiyatlarının yüksekliğinden yakınan bir çiftçi,

“Naylon, damlama hariç, mazot hariç 630 bin lira zararım var. 25 bin lira benim masrafım var şu anda. Doğal afet için sigorta çok yüksek; yaptıramadım. Bağlarda üzüm yok zaten ne alacağız ki ne vereceğiz? Daha eve bile bahçe ekemiyoruz. 8-10 bin lira maliyeti. Pazardan alsan daha karlı” dedi.

Chp’li Bakırlıoğlu Saruhanlı’da Doludan Zarar Gören Bölgeleri Inceledi (3)

"Tarıma sahip çıkılmalı, çiftçi, üretici mutlaka desteklenmelidir”

İncelediğini bölgelerdeki zararın bir senelik değil, uzun vadeli bir hasar olduğunu vurgulayan Bakırlıoğlu 

“Geçtiğimiz gün yaşadığımız dolu afetinden sonra mahsulü zarar gören üreticilerimizin yanındayız. Bölgedeki binlerce dekar domates, üzüm, mısır, kavun ve karpuzun yüzde 100'e varan zarar gördüğüne yaptığımız ziyaret ve incelemelerde şahit olduk. Zararlar bölgesel de olsa il ve ilçe ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Hasar tespit çalışmalarına bir an önce başlanarak TARSİM kapsamı dışındaki hasarlar mutlaka karşılanmalı. Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları ertelenerek, hibe desteği ve faizsiz kredi verilmelidir. Afetten etkilenen bölgelerde borçlar ötelenmeli, çiftçi rahatlatılmalı ve yeniden üretime teşvik edilmelidir. CHP olarak her zaman çiftçimizin yanında olmaya, çiftçinin, üreticinin sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz. Dünyanın geleceği tarımdır. Tarıma sahip çıkılmalı, çiftçi, üretici mutlaka desteklenmelidir.” şeklinde konuştu. 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK