CHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Semih Balaban, Manisa Türk Metal Sendikası Başkanı Ercan Dereli’yi ziyarete etti. Ziyaretten duyduğu memuniyeti dile getiren Derreli, CHP’deki birliğe dikkat çekti. 
Başkan Dereli,

“Başarılarınız daim olsun. İnşallah hayırlısı olur. 2013 Temmuz’da şube başkanı olduk. 4 bin üyeden geldiğimiz noktada 25 bin üyeye ulaştık. Sanayi her geçen gün büyüyor. Sanayinin büyümesi demek bizleri ciddi anlamda sıkıntıya sokuyor.  Bizim en büyük sıkıntımız, problemimiz; Manisa’yı yönetenlerin ciddi anlamda sanayiye ayak uydurması gerektiğini düşünüyorum.” İfadelerinde bulundu.  


Başkan Dereli sanayideki en büyük sorunu barınma olduğunu ifade ederek,

“Biz emekçiler, çalışanlar olarak kazancımızın yüzde 50’sini barınmaya, kiraya veriyoruz. İster istemez onları mutlu etmek için yapılan toplu sözleşmeler hep yukarıda olması gerekiyor. İş verenler de burada ciddi anlamda zorlanıyor. Sonuç olarak baktığımızda o emekçilerin mutlu olmadığı takdirde verimli olması mümkün değil" dedi. 

“Bu şehir artık yetmiyor”

Çalışanların yaşam mücadelesi verdiğini belirten Dereli

, "Bu şehir artık yetmiyor. Bu şehirde yaşamak artık ızdırap geliyor. Belediyelerin hızlı bir şekilde buna çözüm bulmasını istiyoruz. Artık başka bir yere mi şehri taşıyacağız. Bu Manisa’dan uzakta bir yerde mi şehir yapılanması olacak. Barınmayla ilgili belediyelerin hızlı bir şekilde çalışmasını istiyoruz. Barınma sorunu çözülmediği sürece, Manisa’nın göçe kapalı bir şehir olması bizi sıkıntıya sokuyor. Ev kiraları normal gitseydi, sanayi bu kadar büyümeseydi en fazla 7-8 bin lira olurdu. Sanayiye işçi lazım ama işçi buraya geldiğinde mevcuttakilerin düzeni bozuluyor. Bırak 15 bin liradan aşağıyı, kiralık ev bulabiliyorsan paraya bakma tut otur içine, ihtiyacın varsa. Biz o duruma geldik. En büyük masraflarımız elektrik, su, kira. Bu şehirde artık çalışanlar bu şartlarda yaşam mücadelesi vermek zorunda kalıyor. Eşiyle ailesiyle birlikte çalışmak zorunda kalıyor” şeklinde konuştu. 

Manisa’da devasa tavus kelebeği bulundu Manisa’da devasa tavus kelebeği bulundu

Başkan Dereli’den sanayi ile ilgili sorunları dinleyen Balaban, belediye olarak her zaman çalışanın, emekçinin yanında olacaklarını belirtti.

Muhabir: ÖZGE AY