Halkbank esnafların kullandığı hazine destekli kredilerin ödemelerine geriye dönük zam yaptı. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, küçük esnafın kötü ekonomik şartlar altında sürekli ezildiğini belirtti. Başevirgen, Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’e “Alınan bu yanlıştan derhal dönün” diyerek isyan etti.

“339 milyar liralık bir genişleme yaşandı” 

2024 yılında esnafların ekonomik anlamda sıkıntıya düştüğünü vurgulayan Başevirgen,

“Son 3 yılda olduğu gibi 2024 yılı da ekonomik anlamda esnafımıza hiç iyi gelmedi. 2024’ün ilk 4 ayında 30 bin 711 esnaf kepenk kapattı. 266 bin 412 KOBİ’nin ise borcu takibe düştü. Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan borçları martta bir önceki aya göre 115,7 milyar lira artarak 3,6 trilyon liraya yükseldi. KOBİ’lerin banka borçlarında yılın ilk üç aylık döneminde ise 339 milyar liralık bir genişleme yaşandı” diye konuştu.

“Taksit ödemelerine geriye dönük zam yapıldı”

Esnafları rahatlatmalarını beklerken, esnafları ekonomik anlamda daha kötü bir duruma getirdiklerini söyleyen Başevirgen,

“Tüm bu kötü tablo sürerken ve esnafımız iktidardan ellerini rahatlatacak bir hamle beklerken bir darbe daha yedi. Halkbank tarafından Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırılmış olan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemelerine geriye dönük zam yapıldı. Kredi Kefalet Kooperatiflerinden yüzde 7,5’la kredi kullanan ortaklar artık bu faizi 17 olarak, yüzde 8,5’la kullanan 18 olarak, 9,5’la kredi kullanan 21 olarak, 12’yle kullanan 24 olarak, 20’yle kullanan 26 olarak, 25'le kullanan 29 olarak ödeyecek” ifadelerini kullandı.

20 Mayıs Pazartesi Güncel Altın Fiyatları 20 Mayıs Pazartesi Güncel Altın Fiyatları

"Esnafa bir darbe daha vuruldu"

BAĞ-KUR primlerini bile ödeyemeyen küçük esnafın bu ekonomik şartlar altında can çekiştiğini vurgulayan Başevirgen,

“Pandemi ve 6 Şubat depremleri sonrasında ülkemizin yaşadığı ağır ekonomik koşullarda bile böyle bir uygulamaya başvurulmamışken böylesine bir faiz yükünün altından esnafımız kesinlikle kalkamaz. Sattığı ürünü aynı fiyattan yerine koyamayan, yüksek enflasyon altında ezilen, kira, vergi, BAĞ-KUR primlerini dahi ödeyemeyip; borçla ayakta durmaya çalışan esnafımızın sırtına bindirilen bu yük kabul edilemez. Küçük esnaf can çekişirken bir darbenin de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vurulmasını kınıyoruz” diye konuştu.

“Alınan bu yanlış karardan derhal dönün”

İktidara ekonomideki kötü gidişatın faturasını esnaflara kesmekten vazgeçmeleri çağrısında bulunan Başevirgen,

“Esnaf ekonominin bel kemiğidir. Kötü ekonomi politikalarınızın sonucu ekonomide gelinen noktanın faturasını esnafa, çiftçiye, işçi ve emekçiye kısacası 85 milyona kesmekten vazgeçin. Küçük sermayelerle büyük işler yapabilmek için mücadele eden esnaf ve sanatkârımızın verdiği mücadeleyi, içinde bulundukları finansal sıkıntıları ve kredi borç yükünü de göz önüne alarak, alınan bu yanlış karardan derhal dönün” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: RESULENUR KANTAR