Cumhuriüyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, artan kira fiyatlarına vurgu yaparak, barınmanın da ciddi bir sorun haline geldiğini söyledi. 2024 yılında taşınma maliyetlerinin vatandaşlar için ciddi bir mali yük oluşturduğunu ifade eden Başevirgen, konuya ilişkin bir açıklama yaptı.
 Vatandaşların taşınma sürecinde kira, komisyon, depozito gibi masraflarla 95 bin lirayı bulan yüksek bir maliyetle karşı karşıya kaldığını ifade eden Başevirgen, .

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yüzde 25 kira artış sınırına devam edilmeyeceğini açıklamasıyla ev sahibi ve kiracıların daha çok karşı karşıya geleceği, mevcut barınma krizinin artarak devam edeceği ortada” dedi.

“Taşınmalarda ise bu maliyet katlanıyor” 

Taşınmalarda nakliye ücretlerinin aileler için ciddi sorun olduğunu belirten Başevirgen, “2024 yılında vatandaşlar için ciddi bir maliyet oluşturduğunu ifade eden Başevirgen,

Sarıgöl'de cadde ve sokaklar boş kaldı Sarıgöl'de cadde ve sokaklar boş kaldı

“2024 yılında Türkiye'de taşınma masrafları, kira fiyatları ve komisyonlarındaki artışlar, taşınmayı planlayan aileler için büyük bir mali yük oluşturuyor. Kira fiyatları, 2024 yılında özellikle büyük şehirlerde önemli artışlar gösterdi. Büyükşehirlerde kira fiyatları yüzde 50 oranında arttı. Şehir içi taşınmalarda nakliye ücretleri 10 bin ila 20 bin lira arasında değişirken şehir dışı taşınmalarda ise bu maliyet katlanıyor” ifadelerinde bulundu.

“Daha da derinleşmeye devam edecek”

Yüzde 25’lik kira artış sınırının kalkmasınıda değinen CHP’li Başevirgen, taşınma maliyetlerinin daha da yukarı çıkacağını belirtti. Barınmada toplumsal kriz yaşandığını ifade eden Başevirgen,

“Vatandaşlar taşınma sürecinde kira, komisyon, depozito, nakliye, tadilat gibi masraflarla yaklaşık 95 bin lira gibi yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalıyor. Tüm bunların üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yüzde 25 kira artış sınırına devam edilmeyeceğini açıklamasıyla; ev sahibi ve kiracıların daha çok karşı karşıya geleceği, mevcut barınma krizinin artarak devam edeceği ortada. Özellikle tayin ve üniversite öğrencilerinin tercih dönemlerinde ortalama kira fiyatlarının artacağını hesaba katacak olursak barınmada yaşanan toplumsal kriz, daha da derinleşmeye devam edecek” şeklinde konuştu.
 

Muhabir: RESULENUR KANTAR