Manisa'da yıllardır MASKİ'ye karşı açtığı davalarla tanınan ve 31 Mart seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şehzadeler belediyesi 1. sıra kontenjan belediye meclis üyesi seçilen Uğur Doğan bir hukuk mücadelesi daha kazandı. 

"Zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırılması mahkeme kararıyla da tescil edilmiş oldu"

İstinaf Mahkemesi'nin kararı ile ilgili şu açıklamada bulunan CHP'li Doğan,

“Bilindiği gibi Mahkemenin bu kararı çıkmadan önce zaten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek zorunlu kartlı sayaç uygulamasına son verileceğini açıklamıştı. Şimdi benim de Genel Kurul Üyesi olduğum yeni MASKİ yönetiminin zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırılması yönünde alacağımız karar hukuk çerçevesinde Mahkeme kararıyla da tescil edilmiş oldu. Halkımıza hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

CHP’li meclis üyesi Uğur Doğan, önceki dönem Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yönetimindeki MASKİ'nin “İki ay borcunu ödemeyen abonenin suyunun kesileceği ve zorunlu kartlı sayaç takılacağı” yönündeki kararı ile 2020 yılından beri uyguladıkları zorunlu kartlı sayaç uygulamasının iptali için idare mahkemesine dava açmıştı. Doğan'ın açtığı bu dava Manisa 2. İdare Mahkemesi'nin 12 Ekim 2023 tarihli kararı ile ret edilmiş, ayrıca mahkeme Doğan'a MASKİ'nin avukatlarına 10 bin 500 TL vekalet ücreti ödemesini hükmetmişti. 

Karar iptal edildi

Doğan, kararın kaldırılması ve  işlemin iptali için İstinaf mahkemesine başvuruda bulunmuştu.  İstinaf mahkemesi olan İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi, yerel Mahkemenin davanın reddine ve Uğur Doğan'ın 10 bin 500 TL vekalet ücreti ödemesine yönelik kararı hukuka aykırı bularak iptal etti. 

Manisa'nın akciğerleri onlara emanet Manisa'nın akciğerleri onlara emanet

Chp'li Meclis Üyesi Uğur Doğan Maski̇'ye Karşı Hukuk Mücadelesinin Kazandı (1)Chp'li Meclis Üyesi Uğur Doğan Maski̇'ye Karşı Hukuk Mücadelesinin Kazandı (2)

Muhabir: RESULENUR KANTAR