Manisa’nın Alaşehir ilçesinde geçtiğimiz hafta Buse Demirkıran ve Gözde Yılmaz, eşleri tarafından canice öldürüldü.

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, Manisa'da bir hafta içerisinde işlenen iki kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Özalper konuşmasına,

“Yürütülen politikalar değişmediği sürece kadın cinayetlerinin önüne geçmek imkansız. Cezalarda caydırıcılığın artırılması ve kadınların tüm haklarının korunmasıyla bir insanlık suçu olan kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz.“ ifadeleriyle başladı.

Manisa’da geçtiğimiz yıl 13 kadın ölürüldü

Kadın cinayetlerinin arttığını vurgulayan CHP’li Özalper,

İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş’tan Akpınar Mahallesi’ne ziyaret İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş’tan Akpınar Mahallesi’ne ziyaret

“Şehrimizde ardı ardına yaşanan kadın cinayetleriyle sarsıldık. Alaşehir’de kadın kardeşlerimiz Buse Demirkıran ve Gözde Yılmaz, erkek şiddeti nedeniyle hayattan koparıldı. Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan kadın cinayetleri, ülkemizde her yıl artış gösteriyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2023’te 248 kadın öldürüldü. Manisa’da geçtiğimiz yıl 13 kadın cinayete kurban gitti. 2024 verilerine bakıldığında ise, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun paylaştığı bilgilere göre 114 şüpheli kadın ölümü kayıtlara geçti. Altını çizerek bir kez daha söylemek istiyorum ki kadın cinayetleri politiktir. Kadınların hakları anayasa tarafından korunmaktadır, devletin kadınların can güvenliğini ve tüm sosyal haklarını koruma sorumluluğu vardır. İyi hal indirimleri, soruşturmaların etkin yürütülmemesi, şiddet mağduru kadınların koruma altına alınamaması ve kadın cinayetlerine ilişkin verilen hukuk garabeti kararlar, erkek şiddetini artırmaktadır.” şeklinde konuştu.

Özalper halka seslendi

Konuşmasında İstanbul Sözleşmesine de değinen CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper,

“Eril dil, yıllarca ‘kadın kadının kurdudur’ diyerek bizleri yalnız bırakmaya çalıştı. Verdiğimiz büyük mücadeleler sonucunda haklarımızı kazandık ve kazanmaya da devam ediyoruz. Kadın kadının kurdu değil, yurdudur. Biz kız kardeşliğin kazanması için omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin sona erdirilmesi için bir an önce iyi hal indiriminin tamamen kaldırılmasına, İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesine, şiddet faili erkeklerin en ağır cezaya çarptırılmasına, kadınların güvenliği için alınan koruyucu tedbirlerin etkin olmasına ve kullanılan politik dilin kadın yanlı olmasına ihtiyacımız var. Bizlerin vatandaş olarak yapabileceği en önemli hamle ise kadına yönelik şiddete göz yummamak. Buradan bir kez daha çağrı yapmak istiyorum, kadına yönelik şiddete tanık olduğunuz anda emniyet güçlerine gerekli ihbarı yapın. Bu insanlık suçunun önüne geçmemiz için şiddet faillerini bildirin.” dedi.

CHP Manisa şiddet mağduru kadınların yanında

Manisa'da avukat ekibiyle birlikte, şiddet mağduru kadınlara ücretsiz hukuki destek verdiklerini belirten Özalper,

“Eğer şiddet mağduruysanız ve maddi imkanlarınız hukuki bir süreci takip etmeye izin vermiyorsa CHP Manisa İl Başkanlığı’na gelerek, sizleri yönlendirdiğimiz avukatlarımızdan ücretsiz olarak hukuki destek alabilirsiniz.” diye konuştu.

Muhabir: RESULENUR KANTAR