Demirci Kaymakamlığı koordinesinde Demirci Ziraat Odasınca, bölgede yoğun olarak üretilen kirazın tescili için başlatılan çalışmalar sonuçlandı. Türk Patent ve Marka Kurumu, Demirci kirazının coğrafi işaret olarak tesciline karar verdi.

Zafer Kalkınma Ajansı’da coğrafi işaret için destek verdi

Kaymakam Adem Kaya, 2021 yılında hazırlanan coğrafi işaret çalışmasına Zafer Kalkınma Ajansının da destek verdiğini anımsattı. Tescil kararının Demirci kirazının marka değerini artıracağını belirten Kaya, emeği geçenleri kutladı.

Yılda 15 ton kiraz üretimi yapılıyor

Demirci Belediye Başkanı Erkan Kara ise ilçe genelinde 24 bin 500 dekar alanda yılda ortalama 15 bin ton civarında kiraz üretimi yapıldığını dile getirdi.

“Bol ve bereketli bir hasat dönemi temenni ediyoruz”

Üreticilerin hasat sezonuna hazırlandığını anlatan Kara,

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı'dan sahiplenin çağrısı Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı'dan sahiplenin çağrısı

"Belediye olarak özellikle kiraz hasadı yapılacak kırsal mahallelerde yol çalışmaları yapıyoruz. Üreticimize bol ve bereketli bir hasat dönemi temenni ediyoruz." diye konuştu.

20 tona ulaşmasını hedefliyorlar

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Faruk Şenyurt da coğrafi işaret tescilinin onaylanması ile bölgedeki kiraz üretiminin 20 bin tona ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.

Kaynak: AA