AA muhabirinin, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığından aldığı bilgiye göre, Türkiye'de kadınlarda en sık görülen kanser türlerinde ilk sırada yer alan meme kanserinde, ölüm oranlarının azaltılması için erken teşhis çok önemli rol oynuyor.

Dijital Dönüşüm Ofisi Meme Kanserinin Teşhisi Için Yapay Zeka Modellerini Hizmete Açtı (2)

Sayısal Göz-Mamografi Projesi kapsamında, mamografi görüntülerinin değerlendirilmesinde radyologlara karar destek sistemiyle tanı koyma ve meme kanserinin erken teşhisinde yardımcı olacak yapay zeka modelleri geliştirildi.

Dijital Dönüşüm Ofisi Meme Kanserinin Teşhisi Için Yapay Zeka Modellerini Hizmete Açtı (3)

Radyologların mamografi görüntülerini okumadaki verimliliğini ve doğruluğunu artırmayı, mamografi değerlendirilirken ortaya çıkabilecek insani hatalardan kaynaklı olumsuz durumları en aza indirgemeyi amaçlayan uygulamayla, yapay zeka tarafından riskli olarak tespit edilen görüntüleri radyologların incelemesi için gerekli önceliklendirme işleminin yapılması öngörülüyor.

Dünyayı etkileyen Güneş patlamalarının bilinmeyen yönleri Dünyayı etkileyen Güneş patlamalarının bilinmeyen yönleri

Sağlıkta yapay zeka kullanımı alanında iyi bir örnek olan uygulama, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün itibarıyla araştırmacı, akademisyen ve öğrencilerin yanı sıra sağlıkta yapay zeka ekosisteminin erişimine "ddo.link/sayisal-goz-mamografi" adresinden açık kaynak olarak ücretsiz sunuldu.

Kaynak: AA