CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, cumartesi günü Manisa’da etkili olan dolu yağışı sonrasında bağları zarar gören üzüm üreticilerinin sorunlarını dinledi. 

Meydana gelen doğa olayı yüzünden bu yıl bağlarında yüzde 80 oranında hasar oluştuğu öğrenildi. Manisa’da üzümün yanı sıra kavun, domates ve biber gibi tarım ürünleri de dolu yağışından etkilendi.

Doludan Etkilenen Üzüm Üreticisi Chp'li Başevirgen'e Dert Yandı (3)

Bağlarda 3 yıllık bir hasar oluştu

Yemek için bile üzümün kalmadığını söyleyen ve Başevirgen’e dert yanan bir çiftçi,

“Dolu yağışı bağlarda 3 yıllık bir hasar oluşturdu. Saruhanlı, Şehzadeler sınırındaki bütün bölgeler bu halde. Satmaya değil, yemeye bile üzüm yok. Üzüm gitti, yaprağı da gitti. Seneye üzüm yapacak dallarda artık kapkara. Mildiyö de nasıl az doğuş olursa aynı şekilde doğuş yine düşük olacak.” ifadelerini kullandı.

"Çiftçinin işi allaha kaldı"

Başka bir üzüm üreticisi ise, 

“Çiftçinin işi Allah’a kaldı. Çiftçi borçları için elinde ne varsa verecek, borçlarını kapatacak. Bugüne kadar getirmiş olduğu birikimini sıfırlayıp yeniden başlayacak, ona da ömür yetmez.” dedi.


Çiftçileri dinleyen ve sigortasız üreticilerin çaresiz kaldığına dikkat çeken Başevirgen,

“Çiftçinin gözü gibi baktığı ürünlerine bir dolu vurdu ve hiçbir şey kalmadı. 28 dönümlük tarladan normal şartlarda 16-17 ton üzüm beklenirken, yüzde 10’u anca alınabilecek. Girdi maliyetleri aynı, ilaç atılacak, gübre atılacak, işçilik yapılacak ama karşılığında hiçbir şey alamayacaklar.” dedi.

Ferdi Zeyrek, toplantıda dikkat çeken açıklamalarda bulundu Ferdi Zeyrek, toplantıda dikkat çeken açıklamalarda bulundu

Doludan Etkilenen Üzüm Üreticisi Chp'li Başevirgen'e Dert Yandı (2)

Çİftçi sigorta yaptıramıyor

Çiftçinin maliyetlerden dolayı sigorta yaptıramadığını dile getiren üretici,

“Çiftçi zar zor damlamasını yapmış, fidanını ekmiş evine ekmek mi götürecek, tarlaya sigorta mı yapacak? 70-80 bin lira sigorta parasını vereceğime kenarda dursun, ilacımı alırım, gübremi alırım diyor. Gücü olsa zaten sigorta yaptırır.” şeklinde konuştu.

"Çiftçinin arkasında şu anda kimse yok”

Çiftçinin arkasında bir destek olmadığını belirten bir üretici de şu ifadeleri kullandı: 

“Bütün özel değerlerimizi sattık. Eskiden arkamızda bir Tarım Kredi vardı, Ziraat Bankası vardı. Böyle hasarlarda destek oluyordu. 2-3 yıl borcunu erteliyordu. Mazotunu, gübreni, kredini yine de veriyordu, kesinlikle ipotek koymuyordu. Ziraat Bankası şimdi medya kuruluşlarına destek oluyor. Çiftçinin arkasında şu anda kimse yok.”

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK