İçinde karbonhidrat ve şeker bulunmayan kurutulmuş meyve, fıstık ezmesi, alıç sirkesi ve kozalak şurubu gibi doğal ürünler tüketerek 90 kilodan 60’a inen Ülker, bunlardan herkesin faydalanması için ‘Gurmen Tatlar’ markasıyla online satışa başladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde eğitimini sürdüren Ülker,

“Kilolu olmanın zorluklarını, olumsuz yanlarını çok iyi biliyorum. Kilo vermek, daha sağlıklı beslenmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla bu yola girdim” diye konuştu.
İzmir’in Balçova ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki İlay Ülker, üniversite sınavına hazırlandığı lise döneminde stresin de etkisiyle hızla kilo aldı. Genç yaşında 90 kiloya ulaşan Ülker, 2021 yılında İEÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazanarak eğitime başladı. İstediği bölüme yerleşen Ülker, çevresinden yapılan ‘Çok kilo almışsın’ ve ‘Seni tanıyamadık’ yorumlarının da etkisiyle kilolarından bir an önce kurtulmak için harekete geçti.


Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyerek diyete başlayan Ülker, bu süre içerisinde özellikle karbonhidrat ve şeker içermeyen ürünlere yöneldi. Yaklaşık 6 ayda 30 kilo vermeyi başaran Ülker, bambaşka bir görünüme kavuşurken, yaşadığı bu süreçten yepyeni bir iş fikri de çıkardı.


‘Gurmen Tatlar’ adıyla marka kurarak patentini alan Ülker; çilek, incir ve biber kurusu, fıstık ezmesi, nar ekşisi ve urmu dut suyu gibi ürünleri internet üzerinden Türkiye geneline ulaştırmaya başladı. Aynı zamanda kadın girişimcilerden aldığı alıç sirkesi, çiçek balı, çam balı ve kozalak şurubu gibi ürünleri de satışa çıkaran Ülker, genç yaşında önemli bir girişime imza attı. Ülker, ileride mühendis olarak kariyerini sürdürürken kendi markasıyla ticaret yaşamının da içinde olmayı hedefliyor.


Kilo verdikten sonra hayatında birçok şeyin değiştiğini ifade eden Ülker,

Yunanistan’ın Midilli Adası'na 15 Temmuz akını Yunanistan’ın Midilli Adası'na 15 Temmuz akını

“Lise döneminde çok hızlı bir şekilde kilo almaya başladım. Düzensiz beslenme, sınav stresi derken, 90 kiloya kadar çıktım. Kilo, hayatınızdaki birçok şeyi kısıtlıyor. İstediğinizi giyemiyor, rahat hareket edemiyorsunuz. Üniversiteye başladıktan sonra da bir süre kilolu halim devam etti. Çevremden ve ailemden, kilomla ilgili sürekli yorumlar duyuyordum. Bana, ‘Çok kilo almışsın, seni tanıyamadık’, ‘Kilo versen çok güzel olursun’, ‘Zaman kaybetmeden kilo vermelisin’ diyorlardı. Ben de artık bu sorunu çözmem gerektiğine karar verdim ve tam motive olarak diyete başladım. İlk başlarda kilo vermek zor gibi geliyor ama beyinde karar verdiğinizde süreç daha kolay işliyor. Bende de böyle oldu ve hedeflediğim noktaya ulaştım” dedi.


Ülker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zayıfladığım dönemde aç kalmadım, özellikle doğal ürünler tüketmeye özen gösterdim. Şu anda Gurmen Tatlar markamla sattığım meyve cipslerini, fıstık ezmesini ya da çam balını, diyet sürecinde de kullandım. Sakın yanlış anlaşılmasın; bu sattığım ürünleri yiyip anında kilo verin demiyorum. Öyle bir şey söz konusu değil. Bu ürünler katkı maddeleri içermemesiyle ön plana çıkıyor. Örneğin; canım tatlı çektiğinde çikolata ya da şerbetli bir tatlı yerine, merve kurusu yemeyi tercih ettim. Bu sayede hem tatlı hissini bastırdım hem de daha sağlıklı beslenmiş oldum. Bu durum, kilo verme sürecimi de hızlandırdı. Hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenmenin etkisiyle kilo problemi yaşayan insan sayısı hızla artıyor. Ancak kilo vermek, sanıldığı kadar zor ya da imkansız değil. Ben başardıysam, birçok kişi de başarabilir. Bu süreçte uzman desteği almak da kesinlikle doğru olur.”
Spora devam ettiğini ve sağlıklı beslenmeye özen gösterdiğini ifade eden Ülker, “Artık kilo vermek gibi bir amacım yok. Belirli aralıklarla düzenli olarak spor yapmayı sürdürüyorum. Bazen evimde spor yapıyor, bazen de sabah yürüyüşleri ya da yüzmeyle formumu devam ettirmeye özen gösteriyorum. Kilo verince, eski fotoğraflarıma bakınca, keşke daha erkenden diyete girseydim diye düşündüm. Elbette, sadece fiziki görünüm ya da yaşam tarzı değil, sağlık için de kilo vermek çok önemli. Kilo vermek istemesine rağmen bunu geciktiren ya da bu gücü kendinde bulamayan varsa, hiç beklemeden harekete geçmeli. Kendilerine bu şansı vermeli” diye konuştu.

Kaynak: İHA