Şehzadeler Belediyesi’ne ait ‘Kiraz Pazarı’nda Kuzey yarımkürenin hasat edilen yılın ilk kirazı, bugün sembolik olarak satışa sunuldu.

Şehzadeler'den çocuklar için cimnastik kursu Şehzadeler'den çocuklar için cimnastik kursu

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (4)

İlk hasat törenine Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Mert Özkösemen, Sancaklıbozköy Mahalle Muhtarı Erdal Coşkuner, kiraz üreticileri ve tüccarlar katıldı.

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (1)

“Avrupa’ya ulaştığı festivaller yapmayı hedefliyoruz”

Hasat törenine katılan Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, festivaller yapmak istediğini dile getirerek şunları söyledi:

“Kuzey yarımkürede erkenci olarak tanımladığımız ve mevsimin ilk kirazının yetiştiği mahallelerimizdeyiz. Sancaklı Mahallelerimiz bu yüzden bizim için de çok kıymetli. Bizim katma değerli ürün olarak tanımladığımız kuzey yarımkürede ilk yetişen, Avrupa’nın mevsimin ilk kirazını bizden tattığı yerdeyiz. Bundan sonrası için bu hasat törenlerinin daha kalabalık olmasını ve Türkiye’nin tüm illerine hatta Avrupa’ya ulaştığı festivaller yapmayı hedefliyoruz. Hem üreticimizin hem köylülerimiz daha fazla kazandığı, kirazımızın tüm dünyaya duyurulduğu festivaller olsun istiyoruz. Lezzet olarak hepimizin çok sevdiği kirazımızı hem organik olma yolunda hem yeşil dönüşüme ayak uydurarak karbon ayak izini azaltma yolunda iş birliği içerisinde kirazımızı hem sağlıklı hem de organik bir ürün olması için tüm hemşehrilerimizin iş birliğini bekliyorum. Yeni hasat dönemimizin bereketli olmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (2)

“Tadı tahmin ettiğimizin ötesinde güzel”

Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel de törende söz alarak şu ifadelere yer verdi:

“Şehzadeler bereketli ovası, Spil Dağı her şeyi ile bereketli bir şehir. Kuzey yarımkürede çıkan ilk ürün olan kirazımız tahmin ettiğimizin ötesinde güzel bir tadı var. Ben bu tarihlerde böylesine güzel tadı olan kiraz olmasını beklemiyordum. Bugün yapılan bu ilk hasadın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm üreticilerimize bereketli kazançlar olmasını temenni ediyorum. Bugün burada bir hasat töreni gerçekleştiriyoruz. Az evvel değerli belediye başkanımızın da ifade ettiği gibi, daha büyük festivallerle kirazımızı tüm dünyaya duyurabiliriz. Tekrardan tüm üreticilerimize hayırlı olsun.”

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (7)

İlk kirazın kilosu 500 TL

Konuşmaların ardından yılın ilk kirazı satışa çıkarılarak İlyas Coşkuner’e ait 30 kilogram kiraz, kilosu sembolik olarak 500 TL’den satıldı.

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (8)

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (3)

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (6)

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (5)

Gülşah Durbay, Şehzadeler'de Kiraz Festivali Yapmayı Hedefliyor! (9)

Muhabir: ÖZGE AY