İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından DEAŞ silahlı terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen soruşturma kapsamında, İzmir ili Torbalı ilçesi yapılanması ve Rize, Tokat illeri gençlik yapılanması tespit edildi.

6 teknik ve fiziki takip

6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 24 Nisan - 1 Temmuz tarihlerinde 3 aşamalı olarak İzmir, Rize, İstanbul, Tokat ve Kocaeli'de operasyon düzenlendi. Operasyonlarda hakkında gözaltı kararı bulunan 30 şüpheliden 29'u gözaltına alındı.

Deaş Silahlı Terör Örgütüne Yönelik İzmir Merkezli 5 Ilde Gerçekleştirilen Operasyonda, Gözaltına Alınan 29 Şüpheliden 18'I Tutuklandı (4)

Çanakkale’de iki motosiklet çarpıştı: 2 ölü Çanakkale’de iki motosiklet çarpıştı: 2 ölü

Adreslerde yapılan aramalarda ise, yasak yayın kapsamında bulunan 36 kitap, 3 not defteri, 1 tabanca, 9 tabanca fişeği, 1 av tüfeği, 30 av tüfeği fişeği ve çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

18 tutuklama

Gözaltındaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 18'i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şüphelilerden 10'u adli kontrol şartıyla serbest kalırken, 1 şüpheli de mükerrer soruşturma nedeniyle serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında bir kitapevi de idari faaliyet kapsamında mühürlenerek ticari ve sınai faaliyetlerden men edildi.

Deaş Silahlı Terör Örgütüne Yönelik İzmir Merkezli 5 Ilde Gerçekleştirilen Operasyonda, Gözaltına Alınan 29 Şüpheliden 18'I Tutuklandı (2)

Kaynak: İHA