Türkiye’de uzun süredir beklenen kabine değişikliği nihayet gerçekleştirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca görevlerini bıraktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Murat Kurum, Sağlık Bakanlığı’na ise İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı. Kabinedeki bu değişiklikler, Konyalı isimlerin ağırlığının devam ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.


Konya’nın kabinedeki etkisi neden fazla?


Son dönemlerde Konya’dan kabinede yer alan isimler dikkat çekiyor. Geçtiğimiz dönem Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yapan Manisalı Mehmet Kasapoğlu, 2023 genel seçimlerinden sonra kabinede yer almadı. Bunun yerine, yeni kabinede Konya’dan üç bakanın görev yapması dikkat çekti ve "Manisa üvey evlat mı?" sorusunu akıllara getirdi.

Manisa’ya verilen önem azaldı mı?


Tarih ve kültür açısından zengin olan Şehzadeler şehri Manisa, geçmiş yıllara kıyasla devlet içinde daha az temsil ediliyor. Özellikle kabinedeki Manisalı bakan eksikliği, bu şehirde yaşayanlar arasında hayal kırıklığına yol açmış durumda.

Devlet içerisinde sürekli Konyalı isimlerin öne çıkması, diğer şehirlerin tanıtımı ve temsil edilmesi açısından zayıf kalmasına neden oluyor.

Kabine değişikliği sonrasında, Konyalı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca görevden alınırken, yine Konyalı olan Murat Kurum Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na getirildi. Bu değişiklik, bir Konyalı bakanın yerini başka bir Konyalı ismin alması şeklinde gerçekleşti.

Toplumda asayiş olayları neden arttı?  Uzmanı sebebini açıkladı! Toplumda asayiş olayları neden arttı? Uzmanı sebebini açıkladı!

Manisalı eksikliği var!

Yeni atamalarda İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun Sağlık Bakanı olarak göreve başlaması da dikkat çekti. Kabine değişikliği ile Konyalı isimlerin kabinedeki ağırlığı devam ederken, Manisalı temsil eksikliği dikkat çekmeye devam ediyor.

Bu durum, Manisa ve diğer şehirlerin devlet içerisindeki temsiliyetinin ve öneminin sorgulanmasına yol açıyor. Kabine değişikliği sonrasında gözler, yeni bakanların çalışmalarında ve şehirler arasındaki dengeyi nasıl sağlayacaklarında olacak.

Kabine Değişikliğinde Konyalı Isimlere Ağırlık Verilirken Manisa'nın Yer Almaması Tepki Çekti (1)

Kabine Değişikliğinde Konyalı Isimlere Ağırlık Verilirken Manisa'nın Yer Almaması Tepki Çekti (3) 

Kabine Değişikliğinde Konyalı Isimlere Ağırlık Verilirken Manisa'nın Yer Almaması Tepki Çekti (2)

Muhabir: ALİ GÖZEN