Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafların kullandığı kredilerin faiz oranları artırtılmıştı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Manisa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Saffet Taşkıncan, bu durumun esnafa yük olacağını belirtti. Taşkıncan yapıtığı açıklamada,

"Hazine ve Maliye Bakanlığının Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnaflarımıza verdiği kredilerin faiz oranlarında yükseltmeye gidilmesi, sıkılaşma tedbirleri kapsamında alınan bir karar olmakla birlikte enflasyonu düşürme amacından ziyade artık iç piyasanın hareketsiz hale gelmesi, ayakta durmakta zorlanan esnafların kendilerini idame ettiremez hale getirmesi ve maalesef esnafımızın geleceğinin sorgulanır hale gelmesi gibi sonuçları doğurması açısından üzerinde bir kez daha düşünülmesi gereken, fayda maliyet açısından da sorgulanması gereken bir karardır." İfadelerine yer verdi.

“Kabul edilebilir bir durum değildir”

Faizlerin geriye doğru işletilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Taşkıncan,

"Söz konusu yeni faiz oranlarının geriye dönük işletilmesi yani daha önce alınan bir kredinin sözleşmesine uygun bir şekilde ödeme planına uyularak geri ödendiği bir ortamda faiz giderinin artırılarak esnafımıza fazladan ve yeni bir yük oluşturulması, sözleşmeye bağlılık ve hakkaniyet ilkeleri açısından da kabul edilebilir bir durum değildir." diye konuştu.

“Mücadeleye zarar verebilecek niteliktedir”

Esnafların ve esnaf odaların itirazlarının dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Taşkıncan son olarak şu ifadelere yer verdi:

Sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvurular başlıyor Sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvurular başlıyor

"Bu karar ticari hayatın devamlılığı açısından çok önemli olan güvenilirlik ve şeffaflık ilkelerinin ihlali anlamına da gelir. Bu durumun ticari hayatla birlikte toplum hayatını da olumsuz yönde etkileme ihtimali, ekonominin iyileştirilmesi ve vatandaşlarımızın refahının artırılması adına verilmekte olan mücadeleye zarar verebilecek niteliktedir. Bu itibarla alınan faiz kararına karşı esnaflarımızın ve esnaf odalarımızın haklı itirazlarına kulak verilmeli, ticari hayatın vazgeçilmez unsuru olan küçük ve orta büyüklükteki esnaflarımızın ayakta durması ve devamlılıkları adına gerekli tedbirler alınmalıdır." 
 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK