14 Mart Tıp Bayramı kapsamında Manisa Barosu ve Manisa Tabip Odası, Manisa Barosu Hizmet Binası Atatürk Konferans Salonunda ortak bir program düzenledi. 

Manisa Barosu Ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı Programı Düzenledi (1)

Manisa Barosu ve Manisa Tabip Odas'nın ortak olarak düzenlediği 'Sağlık Hukuku' paneli programına Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona, Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekin Özgür Aktaş, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahsen Kaya ve Uluslar arası Final Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Sevinç A. Hızal konuşma gerçekleştirdi. 

Manisa'da Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği 84. yıldönümünü kutladı Manisa'da Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği 84. yıldönümünü kutladı

Manisa Barosu Ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı Programı Düzenledi (6)

Yapılan programda  “Malpraktis Davaları, Sağlıkta Hukuki ve Cezai Sorumluluk ile Adli Tıp Raporu okumalarına değinildi. 

Manisa Barosu Ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı Programı Düzenledi (3)

"HUKUK VE TIP ÇOK ÖNEMLİ İKİ KAVRAMDIR”

Manisa Barosu ve Manisa Tabip Odası'nın ortak olarak düzenlediği 'Sağlık Huku programında konuşan Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona;

“Manisa Barosu olarak kurumlarla iletişimini güçlü kılan ve bilimin ve aydınlığın ışığında hukuk biliminin gerekliliğini ortaya koyan, bilimin kurum ve kuruluşlarıyla ilişkileri güçlü olan bir baroyuz. Bilim neredeyse, ilim neredeyse orayı alıp kendi safhasına çekip onun ışığında istifade etmeyi hedef edinmiş bir baroyuz. Bugün ülkemizde gerek tabiplerimizin gerekse avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunları gerek uygulamada sağlık açısından ortaya konulan tartışmaları gerekse hukuk açısından yargı camiasında ortaya konulan tartışmaları biliyoruz. Hukuk ve tıp çok önemli iki kavramdır” diye konuştu. 

Manisa Barosu Ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı Programı Düzenledi (7)

HEKİMLERE YÖNELİK ADIM ATILMASI ÖNEMLİ

Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, 14 Mart’ın ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı 1827 tarihini işaret ettiğini açıkladı. Bilgin, 1919 yılından itibaren ise Tıp Haftası olarak kutlandığını söyledi. Bilgin, modern tıbbın neredeyse ülkemizde 200 yıldır devam ettiğini ifade etti. Bilgin, OECD ülkelerinde kişi başı yıllık sağlık başvuru oranının 6,3 olduğunu, ülkemizde ise 2003 yılından bu yana 2,3’ten 10’a çıkmasında mevcut sağlık politikalarının etkisinin olduğunu vurguladı. Bilgin, bu sorumluluğun hekime yüklenmesinin doğru olmadığını kaydetti, hekimlere yönelik cezai işlemlerle ve tazminatla bu sorunun çözülemeyeceğini, hekimlere yönelik adımların atılmasının önemli olduğunu söyledi.

Manisa Barosu ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı programı düzenledi 9Manisa Barosu Ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı Programı Düzenledi (2)Manisa Barosu Ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı Programı Düzenledi (8)Manisa Barosu Ve Manisa Tabip Odası Tıp Bayramı Programı Düzenledi (4)

Kaynak: ÖZGE AY