Manisa Büyükşehir Beeldiyesi’nin uygulamaya geçirdiği kanadı noktalı sirke sineği ile mücadelesi çerçevesinde Manisa’da kirazın en çok üretildiği Akhisar, Demirci, Gördes, Salihli, Selendi, Turgutlu, Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde üreticilere tuzaklı kükürtsüz elma sirkesi dağıtıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden Kiraz Üreticilerine Destek (1)

Destek programına katılanlar

Manisa’nın çeşitli ilçelerinde gerçekleştirilen bu programa Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Şube Müdürleri, CHP İlçe Başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri katılım sağladı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden Kiraz Üreticilerine Destek (3)

Üreticiler destekten faydalandı

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı kayıtlı olan üreticilere birer litrelik pet şişelerde ilçelerin mahalle muhtarlıklarına verildi. Sağlanan bu destekten 85 mahallede 3 bin 220 kiraz üreticisi faydalandı. Uzman personeller üreticilere kükürtsüz elma sirkesini nasıl kullanacaklarını anlattı.

Özel MOSTEM Lisesi'nde Bilim ve Kariyer Günleri düzenlendi Özel MOSTEM Lisesi'nde Bilim ve Kariyer Günleri düzenlendi

Toplamda 96 bin 580 şişe elma sirkesi dağıtımı yapıldı

Demirci ilçesinde 31 bin 752 şişe, Turgutlu’da 12 bin 960 şişe, Gördes’te 9 bin 72 şişe, Selendi’de 14 bin 904 şişe, Salihli’de 18 bin 792 şişe, Akhisar’da 3 bin 888 şişe, Şehzadeler’de 2 bin 592 şişe ve Yunusemre ilçesinde de 2 bin 620 şişe sirke olmak üzere toplamda 96 bin 580 şişe elma sirkesinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden Kiraz Üreticilerine Destek (2)

“Desteklerin önümüzdeki yıllarda artmasını temenni ederiz”

Ürünün doğal olmasından kaynaklı sağlık açısından da çok iyi olduğunu söyleyen Yukarıtepe Mahalle Muhtarı Faruk Yılmaz,

“Bu girişime öncü olan Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yıllarda bu sinek gözüktü. Vatandaşlarımız kullanıp gayet memnun kaldı. Çünkü doğal bir ürün. Kimyasal kullanmadan zararlılarla başa çıkmak, sağlık açısından çok daha iyi. Desteklerin önümüzdeki yıllarda artmasını temenni ederiz. Vatandaşlarımız memnun, biz memnunuz başkanlarımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden Kiraz Üreticilerine Destek (5)

“Ağaçlara astığımız şişelerde hep sinek doluydu”

Halkın çoğunun bu hizmetten memnun olduğunu dile getiren Hacılar Mahalle Muhtarı İsmail Karaman,

“Ağaçlara astığımız şişelerde hep sinek doluydu. Halkımızın çoğu bu hizmetten memnun neden memnun olmasın ki ayaklarına kadar hizmet gelmiş Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Doğal ilaçlama yöntemini kullanacağız”

Bu sene sineğin çok fazla olmasından dolayı hasatın az olacağını söyleyen Salihli Çamurhamamı Mahalle Muhtarı Atakan Oğuz,

“Bu sene Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilerimize Akdeniz Sineğine karşı sirke dağıtıldı. Bu sirke sayesinde kirazlarda oluşabilecek hasarlar engellenerek olası bir zarar önlenecek. Bahçelerimizi sineklerden koruduğu için vatandaşlarımız da projeye olumlu bakıyor. Bu sene de söylentilere göre sinek çok, hasat az olacak. Bundan dolayı biz de mücadelemizi yapacağız. Dağıtılan sirkelerin, sineğe karşı bayağı etkili olduğu söyleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin sirke desteğini değerlendirip sinekler için bu doğal ilaçlama yöntemini kullanacağız” diye konuştu.

“Vatandaşlardan Talep Vardı”

Mahallesindeki kiraz üreticilerinin şişe tuzaklı sirkelerden çok faydalandığını söyleyen Tepeeynihan Mahalle Muhtarı Rasim Eryılmaz,

“İki dönemdir bizim üreticilerimiz bunu kullanıyor. Ben bu dönem muhtar olarak seçildim. Tarım İlçe Müdürlüğü’nden beni arayıp da dağıtım yapacaklarını söyleyince bende üreticilere sordum. Bundan faydalanıyor musunuz, bunu getiriyim mi? Dediler ki, mutlaka faydası var, ağaçlara astığımızda içine sineklerin dolduğunu onun için kesinlikle getirmem gerektiğini söylediler. Belediyemiz, devletimiz bu imkânı verdiyse neden faydalanılmasın, herkes faydalansın” diye konuştu.

“Geçtiğimiz senelerde kullananlar yararını gördü”

Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ileten Pınarlar Mahalle Muhtarı Adem Zeyrek ise,

“Daha önce kullandığımızda gerçekten faydasını gördük, çok memnun kaldık. Sirke sinekleri tek tük görülmeye başlandı. Malum, geçen sene de görülmüştü. Geçtiğimiz senelerde kullananlar yararını gördü, kullanmayanların ise hasadında zarar oldu. Bu yıl da Büyükşehir Belediyemiz dağıttı. Büyükşehir Belediyemize destekleri için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: RESULENUR KANTAR