İYİ Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gürhan Özcan, Manisa için acilen koruyucu deprem önlemleri alınması gerektiğinin altını çizdi. Özcan,

“Büyükşehir gerçeğiyle yaşayan Manisa’da deprem gerçeği ıskalanmıştır.” dedi. 

Deprem anında değil depremden önce bilinçli ve hazır olumması gerektiğinin ifade eden Özcan;

“Sağlıkta koruyucu hekimlik vardır, koruyucu hekimlik, kişinin hasta olmaması için, hasta olmadan önce alınması gereken tedbirleri oluşturmaktır. Depremden korunma yolları da, aynı koruyucu hekimlik gibidir, deprem olmadan önce, her an deprem olacak gibi tedbirleri almaktır.”

Özcan’ın ilk icraatı koruyucu deprem ve afet uygulaması

Manisa deprem fayı üzerinde bulunan bir il olduğunu vurgulayan İYİ Partili Özcan, acilen koruyucu deprem önlemleri alınması gerektiğini ifade etti.
Özcan,

“Ne yazık ki, büyükşehir belediyesi tarafından hiçbir önlem alınmadığını yaşıyoruz ve biliyoruz. Bir hekim olarak bizim önceliğimiz insan hayatı ve sağlığıdır. Nasip olur başkan olursam, ilk icraatlarımdan biri koruyucu deprem ve afet uygulamasını hayata geçirmek olacaktır.” dedi.

“Konteyner deprem bölgesi oluşturulacak”

“Özcan’ın bu projesiyle, yeni ve güvenilir alanlarda imar çalışmasını hızlandırmak, içinde elektriği, suyu, altyapısı, sağlık ocağı ve yemekhanesi olan; gıda, ilaç ve giysi depoları olan, konteyner deprem bölgesi oluşturulacak. Özcan, “Acil müdahale birimleri oluşturulacak, ekipmanlar hazır halde bulundurulacak. İnşaat ruhsatları da deprem yönetmeliğinin tüm şartları eksiksiz tamamlanacak.” dedi.

MASKİ tarafından hazırlanan su fiyatlarına diğer illerin idareleri itiraz etti: Broşürdeki rakamlar gerçek dışı! MASKİ tarafından hazırlanan su fiyatlarına diğer illerin idareleri itiraz etti: Broşürdeki rakamlar gerçek dışı!

“ Manisa’da deprem çalıştayı yapılacak”
 
İYİ Partili Özcan sözlerine şöyle devam etti, 

“Mevcut binalarda 3 kat üstünde olanlar deprem testine tabii olacak. Binaların alt katlarında bulunan işyerlerinin yapı denetim ruhsatına uygun olup olmadığı kontrol edilecek. Bilim insanlarından oluşan kurul ile Manisa'da deprem çalıştayı yapılacak, vatandaşlarda bu çalıştaya katılım sağlayabilecekler. Önceliğimiz insan hayatı ve konforu olacaktır. Ben bir kez daha 11 ili kapsayan ve çok fazla can kaybı yaşadığımız depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum.”
 

Kaynak: Derya Öztürk