Manisa Lokantacılar Odası başkanı Mehmet Akgül, Kredi Faiz Oranlarında yaşanan büyük sıçrama ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerin faiz oranları, yüzde 7.5'ten yüzde 17'ye yükseltildiğini kaydetti.

Manisa Barosu’nda başkanlık yarışı başlıyor Manisa Barosu’nda başkanlık yarışı başlıyor

Esnaf borcunu ödemekte zorlanıyor

Manisa Lokantacılar Odası başkanı Mehmet Akgül,  Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı son dakika kararıyla Türkiye'de esnafların ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Halkbank tarafından kullandırılan eski kredilerin faiz oranlarında büyük bir artış olduğunu ve esnafın borçlarını ödemekte zorlandığını belirtti.

Kredi Faiz Oranlarında yaşanan büyük sıçrama ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerin faiz oranları, yüzde 7.5'ten yüzde 17'ye yükseltildi. Bu artış, eski kredilerde faiz oranının yüzde 120'ye varan oranlarda artış gösterdiği anlamına geliyor.
Böyle bir durumla ilk kez karşılaştıklarını dile getiren Manisa Lokantacılar Odası başkanı Mehmet Akgül bu durumun işlerini daha da zorlaştırdığını esnafın borç yükünün daha da ağırlaştığını belirtti.

Akgül,

“Halkbank aracılığıyla çekilen eski kredilerin faiz oranlarındaki bu artış, pandemi sürecinde zaten ekonomik olarak zor günler geçiren esnaflarımız için durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirmekte, işlerini sürdürme kabiliyetlerini tehlikeye atmaktadır. Bu yüzden bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir” dedi.

Muhabir: RESULENUR KANTAR