Manisa’nın en köklü geleneklerinden biri olan Mesir Macunu Festivali nedeniyle yarın karma töreni yapılacak. Pandemi ve depremler nedeniyle yapılamayan festival 4 yılın ardından tekrardan gerçekleşecek. 

CHP Manisa İl Başkanlığı’nın minik başkanları koltuğu devraldı CHP Manisa İl Başkanlığı’nın minik başkanları koltuğu devraldı

VALİLİK PROGRAMI DUYURDU

Nevruz Bayramı ile birleştirilen karma törenini programı da geçtiğimiz günlerde Manisa Valiliği tarafından açıklandı. 
Valiliğin açıkladığı programa göre, Manisa’da ilk olarak Nevruz Bayramı etkinlikleri yapılacak. 21 Mart Perşembe günü saat 10.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu gerçekleştirilecek. Daha sonrasında İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapacak. 

NEVRUZ ATEŞİ YAKILACAK

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okuyacak. Okunan şiirlerin ardından Cumhuriyet Meydan’ında temsili nevruz ateşi yakılıp, örste demir dövülecek. Boyanmış nevruz yumurtası dağıtımı sonrasında protokol üyeleri nevruz ateşi üzerinden atlayacak. Meydanda son olarak fidan dağıtımı yapılacak. 

Manisa Mesir' Hazırlanıyor (1)

SULTAN CAMİİ KÜLLİYESİ’NDE TÖREN YAPILACAK

Meydanda Nevruz Bayramı etkinliklerinin bitiminde Manisa protokolu, kortej yürüyüşüyle Manisa Valiliği önünden Sultan Camii Külliyesi’ne hareket edecek. 
Saat 12.00’yi gösterdiğinde de Sultan Camii Külliyesi’nde başlayacak olan Geleneksel Mesir Macunu Karma töreninde Mesir ilahisi okunacak. Ardından Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği başkanı Ufuk Tanık, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Manisa Valisi Enver Ünlü, törende konuşacak.

ŞEHİTLER İÇİN SULTAN CAMİİ’NDE MEVLİD OKUTULACAK

Karma töreni dolayısıyla yapılan konuşmaların ardından Mesir macunu karma duası okunacak ve temsili karma töreni gerçekleştirilecek. Şehitler için Sultan Camii’nde mevlid okutulacak.
Saat 14.30’da da Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlhan Varank Yerleşkesi’nde nevruz bayramı kutlama töreni gerçekleştirilecek.

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK