Antik dönemde para ve güç dinamikleri arasındaki ilişkiyi konu alan, yönetmenliğini Frederic Wilner'ın yaptığı belgeseli için antik kentteki Artemis Tapınağı, gymnasium binası, hamam ve havra ile "Bintepeler" tümülüslerinden görüntü alındı.

Manisa Sardes'te Paranın Belgeseli Çekildi (4)

Paranın ortaya çıkışından başlayarak para birimlerinin gelişimini konu alan belgeselde Oxford Üniversitesi'nde Helenistik dönemin tarihi, nümizmatiği ve epigrafisi konusunda uzman olan Profesör Andrew Meadows'un değerlendirmelerine yer verildi.

MCBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Törenin Coşkuyla Gerçekleşti MCBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Törenin Coşkuyla Gerçekleşti

Manisa Sardes'te Paranın Belgeseli Çekildi (1)

"Bölgenin turizm potansiyelini hareketlendirecek"

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve belgeselin yerel yapımcısı Sait Yardımcı, AA muhabirine Anadolu'nun önemli kültürel miraslar barındırdığını belirtti.

Belgeselin, paranın kökenlerini ve antik toplumlardaki güç yapılarını sorguladığını ifade eden Yardımcı, para tarihine ilişkin çeşitli araştırmaların da belgeselde yer aldığını kaydetti.

Yardımcı, belgeselin Fransa ve Almanya'da yayınlanacağını aktararak, Türkiye'nin tanıtımına katkı sunacağını, bölgenin turizm potansiyelini hareketlendireceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA