3-4-5 Haziran tarihlerinde yapılacak olan zirvede sürdürülebilirlikten, karbon salınımının azalmasında, suların tasarruflu kullanılmasına kadar birçok konuya değinilecek.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek,

“Kamu yöneticileri ve kent planlayıcıları olarak bizler öncelikle iklim adaletini sağlamak zorundayız. Doğaya saygılı bir yönetim ve yaşamı temel almalıyız” dedi. 

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından daha yeşil ve temiz bir Manisa hedefiyle başlatılan 1. Yeşil Manisa Zirvesi’nin açılışı yapıldı. 

Manisa Tarzanı’nı andı

Programda konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, 

“Manisa’da çevre günlerine adını veren Ahmet Bedevi Nam-ı değer Manisa Tarzanı Mustafa Kemal’in kurtuluş savaşına katılmış, küllerinden bir vatanın ayağa kalkması için mücadele vermiş ve madalya ile ödüllendirilmiş bir kahraman, 1922’de Türk ordusundan kaçan Yunan askerinin ateşe vermesiyle küle dönmüş Manisa’yı gördükten sonra burada kalmış, burayı kendi evi görmüş ve sahiplenmiş bir çevreci, büyük yangından sonra çırıl çıplak kalmış Manisa için kendisi de soyunmuş ancak Manisa’yı çiçekle, fideyle, ağaçla giydirmiş bir doğasever, her bir ağacı kendi evladı gibi görmüş, korumuş, kollamış, Manisa’nın dağlarına, tepelerine imza atmış bir yurtsever, Manisa için çalışmak üzere belediyeye işçi olarak girmiş, aldığı maaşını ihtiyaç sahiplerine dağıtmış bir yardımsever.

Aramızdan ayrılmasının üzerinden 61 yıl geçmesine rağmen hala unutmadığımız, her yıl aynı duygularla andığımız ailemizden biri, hepimizin Tarzan’ı, Ahmet Bedevi. Ülkemizin ve dünyanın sayılı çevre aktivistlerinden Manisa Tarzanı’nı bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum” diye konuştu. 


“İklim krizinin etkileri her geçen gün artarak derinleşiyor”

 Başkan Zeyrek,

“Bu süreç ne yazık ki uyarılar ve tehlikelerle dolu. Yaşam alanlarımız ve geleceğimiz ciddi tehditlerle karşı karşıya. Su kaynaklarımız, bereketli topraklarımız hızla azalıyor.

İklim krizinin etkileri her geçen gün artarak derinleşiyor. Tüketim odaklı kentleşme, tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması, tarımda sürdürülen yanlış politikalar, iklim krizinin olumsuz etkilerini daha da artırıyor. Doğa ile uyum yerine, onunla mücadele hepimizi etkiliyor. Oysa başta pandemi olmak üzere, yaşadığımız felaketler patronun kim olduğunu bize gösterdi.” diye konuştu.

Başkan Zeyrek, konuşmasına şöyle devam etti:

 “31 Mart yerel seçimlerinde Manisamızda ve Türkiye’nin birçok büyük şehrinde önemli değişimler yaşandı, büyük umutlar yeşerdi.

Burada sadece başkan ve yönetim değişiminden değil, temel olarak anlayış ve bir paradigma değişiminden söz ediyoruz.

Paradigma değişiminin özünü; kente bakış, doğaya ve ekolojik yaşama yaklaşım oluşturuyor.

Kamu yöneticileri ve kent planlayıcıları olarak bizler öncelikle iklim adaletini sağlamak zorundayız. Doğaya saygılı bir yönetim ve yaşamı temel almalıyız.

Mevcut hataları yerelden başlayarak düzeltmeliyiz. Karşı karşıya olduğumuz felaketleri, iklim krizini düşünerek projeler yapmalı, kentlerimizi her türlü afete hazır, dirençli kılmalıyız.

Evrensel hedef olan 2030’a kadar, emisyonları büyük oranda azaltmak, 2050 karbon nötr ve sıfır emisyon için acil adımlar atmak, temiz enerjiye geçmek mecburiyetindeyiz.

Çünkü biliyoruz ki bunları yapmadığımızda, içecek suyumuz, soluyacak havamız, karnımızı doyuracak topraklarımız kalmadığında, zaten yöneteceğimiz bir şehir de, bir ülke de olmayacak.

Bugün başlayan “Yeşil Manisa Zirvesi” Manisamız için bir milat olacak.

Bu zirveden çıkacak sonuçlar kent yönetiminde bize rehberlik edecek. Aktif yurttaşlık, katılımcı yönetim, paydaş önerileriyle Manisamız su tüketiminden enerji kullanımına, iklim değişimine uyumdan akıllı şehirlere, kamuda enerji tasarrufundan, kentimizin enerji verimliliğine kadar birçok konuda önemli adımlar atacağız.

Büyükşehir'de Gedizle ilgili önemli adım Büyükşehir'de Gedizle ilgili önemli adım

3 gün sürecek zirveye katkılarınızdan dolayı tüm katılımcılara, emek ve destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Daha temiz, yaşanılır, doğa ile uyumlu bir Manisa’yı ve ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz.”
 


 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK