Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca Türkiye’deki her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiğini belirterek kanserde erken teşhisin öneminden bahsetti. Manisa’da 2023 yılında 6 bin 349 vatandaşa kanser tanısı konduğunu kaydeden Karaca,

“Kadınlarda en sık meme kanseri görülmekte iken; erkekler de ise en sık akciğer kanseri görülmektedir.” dedi.

Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca, kalın bağırsak, rahim ağzı ve meme kanseri vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik toplum tabanlı tarama programları yaptıklarını ve bu sayede kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasıyla birçok hastanın şifaya kavuştuğunu ifade etti.

A W133059 01

Meme kanseri taramasının 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir kez klinik meme muayenesi yapıldığını ve 2 yılda bir mamografi çekildiğini kaydeden Karaca, rahim ağzı kanseri taramasının 30- 65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi ile yapıldığını anlattı. Kalın bağırsak kanseri taramasının 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir Gaitada Gizli Kan Testi (GGK) yapıldığını anlatan Karaca, 10 yılda bir de kolonoskopi önerildiğini ve vatandaşların kanser taramalarını Sağlıklı Hayat Merkezleri, KETEM’ler, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yaptırabileceklerini belirtti.

Demans vakalarının yüzde 50 ila 70’i Alzheimer kaynaklı Demans vakalarının yüzde 50 ila 70’i Alzheimer kaynaklı

Manisa’da 2023 yılında 6 bin 349 kanser tanısı konuldu

Manisa’da 2023 yılında 52 bin 894 kadına meme kanseri taraması, 41 bin 621 kadına serviks kanseri taraması ve 57 bin 302 vatandaşa kolorektal kanser taraması yapıldığını kaydeden Karaca, Manisa’da bulunan Kanser Teşhis Merkezlerinin Manisa Şehir Hastanesi, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Akhisar Devlet Hastanesi, Salihli Devlet Hastanesi ve Alaşehir Devlet Hastanesi olduğunu belirterek,

“İlimizde 2023 yılında 6 bin 349 vatandaşa kanser tanısı konmuştur. Kadınlarda en sık meme kanseri görülmekte iken; erkekler de ise en sık akciğer kanseri görülmektedir.” dedi.


Uzm. Dr. Erol Karaca, erken teşhis ve tedavi için vatandaşların kanser tarama merkezlerine müracaat ederek gerekli tahlilleri yaptırmalarını önerdi.

Kaynak: ÖZGE AY