Manisa'da ilgi alanı değerli taşlar olan ve Paleontoloji ile ilgilenen doğasever Hakan Katar, bir yıl arayla gittiği Salihli'de bulunan fay hattı üzerinde deprem alameti olarak bilinen doğa olayı ile karşılaştı.

Bunun üzerine durumu anlatan video çekimlerini ve gerekli olan tüm verileri yetkililere gönderen Hakan Katar, kısa sürede geri bildirim aldığını ve bölgeye uzmanların gelmeye başladığını söyledi.

Whatsapp Image 2024 02 10 At 09.43.34 (2)

Hakan Katar tespit ettiği durum ve gelişmelerle ilgili şu bilgiyi verdi:

Manisa’daki “Karma Küçük Sanayi Sitesi" sona yaklaşıldı Manisa’daki “Karma Küçük Sanayi Sitesi" sona yaklaşıldı

"Geçen sene jips kristalleri araştırmak için gittiğimiz Salihli bölgesindeki fay hattına, geçen hafta Ege bölgesinde yaşanan son depremin ardından tekrar gittik ve bölgede doğal çökmelerin oluştuğunu, aynı zamanda yoğun miktarda gaz salınımı olduğunu tespit ettik. Bunun üzerine araştırmamızı gaz salınımı olan bölgelerde yoğunlaştırdık ve gördük ki ciddi derecede bir salınım mevcut.

Bu tür gaz salınımları tektonik olarak faal olan yerlerde olur ve bölge dalma batma zonudur. Bunun üzerine yetkili mercilere bölgeden çekmiş olduğumuz videoları göndererek bilgi verdik, kısa sürede dönüş aldık. Üniversiteden gelecek olan bilim ekibi, Valilik ve Jandarma Komutanlığı yetkilileri ile bölgede detaylı bilimsel araştırma yapacağız."

Bu bildirimden sonra Çevre Şehircilik Müdürlüğü, AKUT ve Jandarma bölgede inceleme başlattı.

Whatsapp Image 2024 02 10 At 09.43.34

Kaynak: PERVİN İNCE