31 Mart yerel seçimler belediye başkan adaylarının yanı sıra belediye meclis üyelerinde de seçim heyecanı yaşanırken Manisa’da engelli meclis üyesi adayları siyaset engelline takıldı.

Başkan İlksen Özalper, memleketinde vatandaşlarla bayramlaştı Başkan İlksen Özalper, memleketinde vatandaşlarla bayramlaştı

Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelliler, yerel seçimler öncesi belediye meclis üyeliği sıralamasında seçilebilir yerlerden gösterilmedi. Manisa'da da durum ülke genelinde olduğu gibi engellilerin siyaset engeline takılmasıyla sonuçlandı.

Buna göre; AK Parti'den Şehzadeler Belediyesi Meclis üyesi olmak isteyen Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız 23'üncü sıradan, CHP'den Şehzadeler Belediyesi meclis üyesi olmak isteyen Altınokta Körler Derneği yönetim kurulu üyesi Bahri Lekesiz 17'nci sıradan, AK Parti'den Yunusemre Belediyesi meclis üyesi olmak isteyen Beyazay Görme Engelliler Derneği eski başkanı Mehmet Göktaş 28'inci sıradan ve İYİ Parti'den Yunusemre Belediye meclis üyesi olmak isteyen Manisa Kent Konseyi Engelli Meclisi eski başkanı Elçin Yörükoğlu 16'ncı sıradan aday gösterildi.

Çözmek için mücadeleleri başka bahara kaldı

Siyasi partilerin belediye meclis üyeliği sıralaması sonuçlarına göre, kendi sorunlarını belediye meclislerine taşıyarak yerinde ve en doğru şekilde çözmek için mücadele veren engellilerin bu isteği başka bahara kaldı. Engelli alanında örgütlenmiş sivil toplum kuruluşlarının üyeleri alt sıralara konarak belediye meclisine girme haklarının engellenmesine büyük tepki gösterdi.

Engelliler, bu alanda ve kendilerine büyük hizmetleri olmuş adayları belediye meclisinde görmek ve seslerinin meclis salonunda duyulmasını istediklerini söyledi. Birçok engelli de, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hesaplamalarına göre dünya nüfusunun yüzde 15'i, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli olduğunu ve bu oranda meclislerde temsil edilmek istediklerini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ