İYİ Parti Yunusemre Belediye meclis üyeleri Ayten Arzu Kızılkaya, Bahadır Cüneyt Başar ve Mehmet İnan partiden istifa ettiklerini duyurdu.

İYİ Parti’de Manisa’da 2024 yerel seçimlerine aylar kala adaylar Genel Başkan Meral Akşener tarafından açıklanıyor. Manisa’da da adaylar açıklanırken, Yunusemre Belediye meclis üyelerinden peş peşe istifa kararları gelmeye başladı.

Görevlerini bağımsız devam edecekler

 İYİ Parti Manisa Yunusemre ilçe yönetiminde Belediye meclis üyesi olarak seçilen Mehmet İnan, Bahadır Cüneyt Başar ve Ayten Arzu Kızılkaya süpriz şekilde partilerin istifa ettiklerini açıkladılar,    “Bu kararı almamızdaki etkenlerin başında Parti tüzüğüne aykırı ve parlementer sistemden uzaklaşılmış olunmasıdır” ifade eden İnan, Başar ve Kızılkaya; meclis üyeliği görevlerini seçime kadar bağımsız olarak sürdüreceklerini belirittileri.

İYİ Parti’den istiifa eden meclis üyeleri yaptıklarıı açıklamda şu ifadelere yer verdiler:

Sanayi esnafının CHP’ye MASKİ isyanı Sanayi esnafının CHP’ye MASKİ isyanı

“Mevcut iktidara alternatif olacağına inanıp, heyecanla ilk defa bir siyasi oluşuma, Sayın Meral Akşener’in liderliğini yaptığı İYİ Partiye üye olmaya teşvik edildik. 2019 Mahalli İdareler seçiminde, sıralamada nerede olduğumuza bakmaksızın, görev bilinci ile elimizi taşın altına koyup Millet İttifakı Listesinden Manisa Yunusemre İlçesi Belediye Meclis Üyeliğine seçildik. Geldiğimiz noktada, beş yılın sonunda, tek adam rejimine karşı, parlamenter sistemi savunması gereken partimizin kendi tüzüğünde ve programında yazılı tüm kuralları unutması ile yüzleştik. İYİ Partinin, halen yayınladıkları genelgelerde yazan hiçbir kararı uygulamadıklarını üzülerek takip ediyoruz. Partinin Genel Merkez ve Taşra teşkilatlarının belirli ticari amacı olan kişilerin yuvası haline geldiğini, bizim gibi sadece memlekete hizmet etme amacı ile partiye omuz veren kişilerin ise sadece süslü sözlerle aldatıldığını gördük. Bizleri halka hizmet için bu partide siyasete girmeye teşvik eden kadroların neredeyse hepsinin bilinçli şekilde partiden uzaklaştırılmaları ise bardağı taşıran son damla olmuş ve partiye olan güvenimizi kaybetmemize sebep olmuştur. İktidar amacı gütmeyen, söylemleriyle uygulamaları tamamen farklı, kendi tüzüğüne bile saygısı olmayan bir siyasi hareketin içinde devam etmek etik değerlerimizle bağdaşmamaktadır. Bu nedenle hizmet azmimizi kaybettiren tutum ve davranışların devam ettiği İYİ Parti üyeliğimizden istifa ediyoruz. Bundan sonraki süreçte, Yunusemre Belediye Meclisinde, Millet İttifakının Bağımsız Meclis Üyeleri olarak, Millet İttifakına oy veren seçmenlerimizin hassasiyetlerini de dikkate alarak onların sesi olmaya devam edeceğiz. İYİ Partideki çalışmalarımız sürecinde bizlere destek olan tüm yol arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ederiz.Saygılarımızla.” 

Kaynak: Derya Öztürk