"Motorcular" izleyiciyle buluşuyor "Motorcular" izleyiciyle buluşuyor

61 sene önce yaşamını yitiren memleket şairi Nâzım Hikmet, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda anıldı.  Programda, Şair Tuğrul Keskin, usta şair Nâzım Hikmet’in eserlerini seslendirirken, Ercan ve Gökhan Çağırgan seslendirdiği türkülerle güzel bir gece yaşattı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda düzenlenen programı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Burak Deste, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ulaş Aydın ve Ali Kılıç, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatseverler takip etti.

Düzenlenen programda, Şair Tuğrul Keskin, Nâzım Hikmet’in mücadele dolu yaşamı üzerine konuşmalar yaptı. Yaşam örgüsünden hareketle, kimi duraklarda duraklayan Keskin, hürriyet ve memleket sevdası şiirleriyle hafızalara kazınan usta şairin eserlerini seslendirdi.

Vatan, aile özlemi ile yanan Nâzım Hikmet’in 25 Temmuz 1951’de korkunç bir haber aldığını belirten Keskin, vatan şairinin, vatana ihanet iddiasıyla vatandaşlıktan çıkartıldığını ifade etti. Bunun üzerine Nâzım Hikmet, ‘Vatan Haini’ şiirinde kendisini vatan hainliği ile suçlayanlara cevap verdiğini de dile getiren Keskin, usta ismin bu eserini de seslendirdi.


 

Muhabir: RESULENUR KANTAR